کمر درد

12 درمان دیسک کمر در منزل با راهکارهای ساده، کم خرج اما موثر

درمان دیسک کمر در منزل

درمان دیسک کمر در منزل امکان‌پذیر است؟ این سوالی است که ذهن بسیاری از بیماران مبتلا به دیسک را به چالش می‌کشد. یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که افراد زیادی از آن شاکی هستند و دردهای ناشی از آن باعث می‌شود که از کارهای روزمره خویش بازبمانند، دیسک کمر و کمردرد است. خوشبختانه با پیشرفت‌های ایجادشده در علم، شما می‌توانید برای جلوگیری یا تسکین بیشتر قسمت‌های کمر که درد دارند، امیدوار باشید.

البته اگر فرد در پیشگیری از کمردرد توفیقی نداشته باشد، درمان خانگی ساده و مکانیک مناسب بدن اغلب در عرض چند هفته کمر او را بهبود می‌بخشد و آن را با عملکردی بهینه نگه می‌دارد. در این مقاله از سایت مدی بازار به بررسی راه‌های درمان دیسک کمر در منزل خواهیم پرداخت.

آشنایی با دیسک کمر برای شناخت درمان سریع درد دیسک کمر در منزل

ستون فقرات کمری، از ۵ مهره تشکیل شده‌است که در بین هر یک از این مهره‌ها، صفحه‌های لغزنده‌ای به نام دیسک قرار دارد. دیسک‌ها به حرکت مهره‌ها روی یکدیگر کمک می‌کنند و از ساییدگی این مهره‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری خواهند کرد. باید اشاره کنیم که ایجاد فشار روی کمر ممکن است باعث بروز دیسک کمر شود.

دیسک کمر ممکن است در اثر ضربه‌های شدید، فشار یا افزایش سن رخ دهد. در این بیماری، حلقه داخلی دیسک دچار بیرون زدگی یا برجستگی می‌شود. افراد مبتلا به دیسک کمر معمولا نیازی به جراحی ندارند، چون روش‌های خانگی زیادی برای درمان آن وجود دارد که عوارض بسیار کمتری نسبت به جراحی به همراه دارد.

طبق نظر انجمن ستون فقرات آمریکای شمالی کمتراز ۱% از بیماران مبتلا به کمردرد، دیسک کمر و سیاتیک نیاز به جراحی دارند. و بقیه با روش‌های غیر جراحی و درمان دیسک کمر در منزل علاج می‌شوند. در ادامه با شایع‌ترین روش‌های درمان دیسک کمر در منزل آشنا خواهیم شد.

درمان قطعی دیسک کمر در خانه

درمان قطعی دیسک کمر در خانه با راهکارهای مختلف رایج

آزمون و خطا اغلب تعیین می‌کند که کدام درمان‌های خانگی یا ترکیبی از درمان‌ها به طور موثر درد را کاهش می‌دهند. راهکارهای متعددی وجود دارد که شما با انجام آن‌ها و رعایت بعضی از اصول، می‌توانید در کاهش تنش و درد دیسک کمر نقش داشته باشید. درمان‌های خانگی شامل موارد زیر است، اما محدود به آن‌ها نیست:

1. محافظت از ستون فقرات؛ یک روش ساده برای درمان دیسک کمر در منزل

یکی از آسان‌ترین راهکارها در درمان دیسک کمر در خانه، توجه به بدن و محافظت از ستون فقرات است. برای این منظور شما باید همواره به وضعیت نشستن، برخاستن، ایستادن و خوابیدن خود دقت داشته باشید. هنگام نشستن و برخاستن حالت صاف ستون فقرات خود را حفظ کنید.

از ایستادن برای مدت زمان طولانی خودداری کنید. اگر مجبور به ایستادن طولانی هستید، یک پای خود را بر روی جعبه یا چهارپایه‌ای قرار داده تا فشار و تنش کمتری روی ستون فقرات ایجاد شود. برای بلند کردن اجسام از قسمت کمر خم نشوید. برداشتن و جابجایی اجسام سنگین برای دیسک کمر بسیار مضر بوده و برای این منظور توصیه می‌شود در این وضعیت از قسمت زانو خم شوید.

2. استراحت کنید؛ ضروری‌ترین اقدام برای درمان دیسک کمر در خانه

 استراحت دادن به پشت می‌تواند به بدن زمان بدهد تا خود را ترمیم کند و التهاب را کاهش دهد. استراحت دیسک کمر بسیار مهم است و در درمان کمر درد و مراقبت‌های خانگی پاسخ خوبی می‌دهد. مزیت استراحت برای درمان دیسک کمر این است در نتیجه بی‌تحرکی درد دیسک بیرون زده تشدید نمی‌شود. اما توجه داشته باشید که استراحت به معنی عدم تحرک کامل نیست. زیرا عدم تحرک باعث افزایش درد بعد از مدتی خواهد شد.

3. نحوه استراحت برای دیسک کمر، استراحت مطلق ممنوع

متاسفانه، بسیاری از افراد مبتلا به کمردرد یا استراحت مطلق را در نظر می‌گیرند یا به بدن خود زمان نمی‌دهند تا بهبود یابند. در واقع یک برنامه درمانی را شروع می‌کنند، اما زمانی که احساس بهتری پیدا کردند، آن را متوقف خواهند کرد. بهتر است ۴۸ ساعت اول را در رختخواب یا روی مبل بگذرانید و روی ناحیه آسیب‌دیده کیسه یخ قرار دهید. بیمار به احتمال زیاد میل به خوابیدن خواهد داشت، که خوب است زیرا برای بهبودی لازم خواهد بود. اما توجه داشته باشید که استراحت نباید طولانی باشد. استراحت بیش از حد در بستر می‌تواند باعث سفت شدن مفاصل و ضعیف شدن عضلات شود.

تقریبا چهار هفته طول می‌کشد تا یک دیسک برآمده یا فتق بهبود یابد. سپس ۱۲ هفته دیگر مراقبت‌های کایروپراکتیک و فیزیوتراپی برای بازگشت به فعالیت‌های روزانه و برنامه ورزشی معمول نیاز است. فراموش نکنید که در نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر در منزل رعایت راستای ستون فقرات مهمترین قسمت خواب است و به طور دقیق روی تراز کردن گوش‌ها، شانه‌ها و باسن خود تمرکز کنید.

4. داروهای ضد التهابی؛ بهترین داروهای تسکین دهنده درد دیسک کمر در منزل

داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن، ناپروکسن و آسپرین برای دیسک کمر مناسب بوده و التهاب را کاهش می‌دهند. از این طریق باعث تسکین درد می‌شوند. با مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی خطر آسیب بیشتر کم می‌شود. با این حال، این داروها نباید بیش از ۱۰ روز مصرف شوند.

درمان دیسک کمر با طب سنتی در خانه

5. درمان دیسک کمر با طب سنتی در خانه با کمک گرما و سرما درمانی

گرما یا سرما در کاهش تنش‌های عضلانی کمر هنگام ابتلا به دیسک نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند. گرما با افزایش جریان خون و بالا بردن سطح ارتجاعی بافت‌های همبند، سفتی و اسپاسم عضلات را از بین می‌برد. سرما درمانی دمای بافت آسیب‌دیده کمر را کاهش می‌دهد و اثر ضد درد و ضد التهابی ایجاد می‌کند که به کاهش درد می‌انجامد.

برای کاهش تنش عضلانی، کمر خود می‌توانید یک کیسه یخ یا حوله گرم و مرطوب را روی ناحیه دردناک قرار دهید. در ابتدا باید از کمپرس‌های سرد برای کاهش درد و کاهش التهاب استفاده شود. بعد از یک یا دو روز می‌توان از گرما درمانی برای شل کردن عضلات استفاده کرد تا عضلات مسیر انقباض و ریلکسی را راحت طی کنند.

6. درمان قطعی دیسک کمر در خانه با ورزش‌های ساده اما موثر

کشش ملایم یا ورزش سبک می‌تواند به کاهش فشار وارد شده روی ریشه عصب کمک کند و در عین حال عضلات را انعطاف‌پذیر نگه دارد. اینکه کدام حرکات کششی و تمرینی بهتر عمل می‌کنند، مشاوره با فیزیوتراپ ضروری است.

ورزش‌های ملایم، کشش‌ها و فعالیت‌ها همگی می‌توانند به تسکین درد یا بیرون‌زدگی دیسک کمک کنند. ورزش همچنین می‌تواند باعث تقویت و بهبود انعطاف‌پذیری در ستون فقرات، گردن و پشت شود. از سری فعالیت‌های ملایمی که می‌تواند به بیرون‌زدگی دیسک کمک کند عبارت‌اند از:

  • یوگا
  • شنا
  • پیاده‌روی
  • دوچرخه‌سواری

با انجام ملایم این حرکات و ورزش‌های مناسب دیسک کمر می‌توانید به درمان خود کمک کنید.

7. درمان دیسک کمر مهره 4 و 5 در خانه با حرکت سجده

یکی از تمرینات مهم برای دامنه حرکتی ستون مهره‌های کمری و اندام فوقانی و تحتانی، تمرین معروف به عبادت است. در این تمرین فرد باید چهار دست و پا به شکل عبادت تغییر حالت دهید. در این حالت عضلات ناحیه باسن و گلوتئال و همچنین عضلات ناحیه ستون فقرات کمری کشیده می‌شوند. زیرا در مواردی علت درد در ناحیه ستون فقرات کمری، کوتاه شدن عضلات در این ناحیه است.

پیشنهاد می‌شود حرکت عبادت یا سجده را 5 مرتبه و به مدت 10 ثانیه انجام دهید.

8. کمربند پلاتینر؛ درمان سریع دیسک کمر در منزل بدون عوارض و خطر

یکی از بهترین راه‌ها برای متوقف کردن درد و التیام برآمدگی دیسک کمر استفاده از کمربند پلاتینر است. کمربند پلاتینر مجهز به سه تکنولوژی پیشرفته اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است. این فناوری‌ها در کنار هم با ایجاد گرما، افزایش جریان خون، غنی‌سازی اکسیژن، ترمیم بافت‌های صدمه دیده و بلاک عصبی به درمان دیسک کمر کمک می‌کنند. این موارد تنها برخی از مزایای استفاده از کمربند platiner هستند.

کنار هم قرارگیری این سه تکنولوژی مهم در کمربند پلاتینر موجب شده که بسیاری از پزشکان این کمربند را بهترین درمان دیسک کمر در منزل معرفی کنند. سایت مدی بازار نمایندگی پلاتینر را در ایران بر عهده دارد.

9. ماساژ کمر؛ درمان قطعی دیسک کمر در منزل و بهترین روش برای تسکین درد

برای درمان دیسک کمر در منزل می‌توان از روش ماساژدرمانی هم استفاده کرد. برای این منظور از روشی به نام ماساژ بافت عمیق (DTM) استفاده می‌شود. ضربات آهسته و سفت به کمر وارد شده و لایه‌های عمیق ماهیچه را تحریک می‌کند. افزایش فشار باعث افزایش گردش خون، کاهش التهاب و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود. گاهی ممکن است برای تسکین درد از ماساژ بافت نرم (STM) استفاده کنید.

در روش ماساژ بافت عمیق، ضربات آهسته و سفت به کمر وارد شده و لایه‌های عمیق عضلات را تحریک می‌کند. افزایش فشار باعث افزایش گردش خون، کاهش التهاب و کاهش اسپاسم عضلانی می‌شود.

10. بهترین روغن برای دیسک کمر چیست؟ آیا روغن درمانی تاثیری دارد؟

برای درمان دیسک کمر در منزل استفاده از روغن‌های طبیعی، موجب می‌شود مصرف قرص‌های مسکن به حداقل برسد. انجام ماساژ به گرم کردن عضله‌های کمر و افزایش جریان خون کمک می‌کند و چنانچه درد، ناشی از کشیدگی رگ‌های عصب باشد تسکین یافته و بهبود می‌یابد. در ادامه چند مورد از بهترین روغن برای دیسک کمر را به شما معرفی می‌کنیم.

· روغن شترمرغ برای درد کمر خوب است یا تاثیری ندارد؟

 یکی از درمان‌های خانگی که برای کاهش دردهای عضلانی و اسپاسم استفاده می‌شود، روغن شترمرغ است. از این روغن می‌توانید پس از اطمینان از اصل بودن، هر شب کمر یا محل درد خود را با آن ماساژ دهید.

· روغن سیاه دانه یکی از بهترین مواد برای شل کردن عضلات کمر است

سیاهدانه دارای ترکیبات قدرتمند تسکین دهندگی برای انواع درد کمر، گرفتگی عضلات و درد دیسک و غیره است. مهمترین مزایا آن، از بین بردن تنش‌ها، شل و آرام کردن عضلات کمر است و به دردهای کمر و تسکین آن کمک می‌کند.

· روغن خشخاش برای دیسک کمر تاثیر بسیار زیادی دارد

خشخاش ضد التهاب، شل کننده عضله و آرام بخش است و استرس ایجاد شده در عضلات را نیز از بین می‌برد. استفاده از آن برای ریلکس کردن و باز شدن عضلات به عنوان بهترین روغن برای کمر درد به شدت پیشنهاد می‌شود. ماساژ درمانی موثرترین درمان برای انواع دردهای کمر با علت‌های مختلف است و درصد زیادی از آن‌ها را بهبود می‌دهد.

· روغن بادام تلخ بهترین روغن برای ماساژ کمر

تفاوت بادام تلخ با سایر روغن‌های نام برده در جذب سریع و سبک بودن آن است و آثار چربی روی پوست باقی نمی‌گذارد. این روغن دارای انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است که پوست به آن‌ها نیاز دارد و استفاده مداوم از آن به دفع سموم کمک می‌کند و تنش‌های بین عضلات را از بین برده و تسکین می‌دهد.

11. مواد غذایی مناسب برای درمان دیسک کمر در منزل؛ برای دیسک کمر چی خوبه بخوریم؟

در کنار توصیه‌های مناسب دیسک کمر نیاز است که حتما به مواد غذایی که مصرف می‌کنید دقت کافی داشته باشید. بعضی از مواد غذایی‌های هیچ ارزش غذایی ندارند و فقط ممکن است حال شما و روند بیماری شما را تشدید ببخشند. برخی از این مواد غذایی عبارتند از:

  • غذاهای فوق‌العاده حاوی فیبر شامل صدف‌هایی مانند: خرچنگ، ماهی، میگو و صدف که در زمره این مواد غذایی فیبری است. سایر مواد غذایی که سرشار از فیبر هستند عبارت‌اند از میوه‌ها و سبزی‌ها مانند چغندر، گوجه‌فرنگی خورشتی یا تازه، فلفل قرمز، سیاه و همچنین زغال اخته که در این دسته قرار دارد.

12. زردچوبه برای دیسک کمر خواص فوق‌العاده‌ای دارد

پودر زردچوبه حاوی کورکومین، عامل آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که مسئول بیشتر فواید سلامتی آن است. مطالعات اخیر نشان می‌دهد که زردچوبه می‌تواند به درمان انواع کمر درد نیز کمک کند. کورکومین پتانسیل کاهش التهاب و ناراحتی مرتبط با درد عصب سیاتیک، آسیب‌های نخاعی و کمردرد مربوط به دیسک کمر را دارد. کاهش پاسخ التهابی طبیعی بدن، تصور می‌شود که کورکومین ممکن است به تسکین درد کمک کند.

زردچوبه همچنین یک آنتی اکسیدان قوی است که می‌تواند پاسخ سیستم ایمنی بدن ما را بهبود بخشد. مهم است که توجه داشته باشید کورکومین دیسک، سیاتیک یا مشکلات فیزیکی ستون فقرات را ترمیم نمی‌کند. اما ممکن است التهاب را کاهش دهد، جریان اکسیژن و مواد مغذی را بهبود بخشد و روند بهبودی را بهبود بخشد.

روش تهیه خمیر زردچوبه برای درمان دیسک کمر

برای درمان دیسک کمر با مخلوط کردن دو قاشق غذاخوری زردچوبه با یک قاشق غذاخوری عسل و دو قاشق غذاخوری شیر خمیر درست کنید. این خمیر را به مدت ۵ تا ۸ دقیقه به مدت ۱ تا ۲ هفته به آرامی روی ناحیه کمر بمالید تا درد کاهش یابد.

اگر‍ دیسک کمر دارید بجای عمل برای درمان از مرهم خاص زردچوبه استفاده کنید:

  • خرما ۴ عدد
  • زنجبیل ۱ ق مربا خوری
  • آردگندم ۲۰ گرم
  • زردچوبه ۲ ق مرباخوری
  • دنبه گوسفندی ۱۰گرم

مخلوط بالا را به پارچه‌ای آغشته و روی کمر شب تا صبح ببندید. این کار ۲ بار در هفته خیلی برای درمان موثر است.

چکیده درمان دیسک کمر در منزل

در درمان دیسک کمر در منزل از استراحت گرفته تا تغذیه، ورزش‌ها و حرکات کششی، همچنین استفاده از داروهای گیاهی خانگی را برای کاهش و تسکین درد به کار می‌برند. درد دیسک کمر، دردی است که روزمره فرد را دچار اختلال می‌کند. در این مقاله راه‌های درمان سریع دیسک کمر در منزل را بررسی کردیم.

سوالات متداول در زمینه درمان دیسک کمر در منزل

1. چه افرادی بیشتر در معرض ابتلا به دیسک کمر هستند؟

به طور کلی این بیماری در سنین 30 الی 40 سال بیشتر خود را نشان می‌دهد اما فارغ از دهه سنی افراد، می‌توان گفت هر فردی که حرکات پرخطری انجام می‌دهد و فشاری بر کمر خود وارد می‌کند، در معرض ابتلا به دیسک گردن قرار دارد.

2. چه زمانی باید برای درمان دیسک کمر به پزشک مراجعه کرد؟

اگر کمردرد شما برای بیش از سه ماه ادامه داشته یا به‌ قدری شدید است که فعالیت‌های روزمره شما را مختل کرده است، باید برای درمان به دکتر ارتوپد مراجعه کنید. پزشک با توجه‌ به علائم و شرایط شما در ابتدا درمان بدون جراحی دیسک را توصیه کرده و در مرحله آخر جراحی را پیشنهاد می‌دهد.

3. بهترین ماساژ برای دیسک کمر چیست؟

معمولا برای درمان دیسک کمر از ماساژ بافت عمیق استفاده می‌شود. حرکات آهسته و سفت بوده و گردش خون را افزایش می‌دهد. با افزایش گردش خون درد تسکین پیدا کرده و التهاب کمتر می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *