کمر درد

شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر؛ باور‌های غلط تا یافته‌های علمی

شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر ضرر دارد یا خیر|مدی بازار

شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر ضرر دارد؟ شکستن قولنج پدیده‌ای است که برای نسل‌ها افراد را مجذوب، سرگرم و گهگاهی نگران کرده است. دقیقاً چه اتفاقی می‌افتد وقتی که قولنج خود را می‌شکنیم و پیامدهای بالقوه آن چیست؟ در این مقاله از مدی بازار، به موضوع شکستن قولنج گردن، انگشتان و کمر می پردازیم، برخی از باورهای رایج غلط را از بین می‌بریم و علم پشت این عادت عجیب را بررسی می کنیم.

آیا شکستن قولنج موجب ابتلا به آرتروز و دیگر بیماری‌های مفصلی می‌شود؟ مفاصلی که قولنج دارند یا به اصطلاح آمیانه قولنج کرده اند، مفاصلی هستند که در انگشتان و سایر مفاصل مانند زانو، مچ دست، گردن و کمر نیز یافت می‌شوند. ابتلا به آرتروز در اثر شکستن قولنج تبدیل به یکی از باور‌های غلط بین مردم شده است. در ادامه به بررسی این پرسش علمی و گاها اشتباه و پاسخ صحیح و منطقی به شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

کاویتاسیون؛ نام علمی شکستن قولنج

شکستن قولنج که به آن ترکیدن هوای مفصل یا کاویتاسیون می‌گویند، به عمل ایجاد صدای ترکیدن با واردن کردن فشار به مفصل تا زمانی که حباب‌های گاز آزاد می‌کند، اشاره می‌کند. معمولا مفصل انگشت، کمر و گردن دچار کاویتاسیون می‌شوند.

شکستگی قولنج با افزایش فضای بین مفاصل رخ می‌دهد. شکستن قولنج مانند بادکنک است. هوای درون فضای مفصل کمی شبیه بادکردن بادکنک بوده که پس از پر شدن تحت فشار قرار می‌گیردشکستن بند انگشتان احتمالاً بی ضرر است. اگرچه گاهی گزارش‌هایی از دررفتگی یا آسیب‌های تاندون ناشی از فشار بیش از حد شدید گزارش شده است، به نظر می‌رسد چنین مشکلاتی استثنا هستند و قاعده نیستند.

شکستن قولنج و فرضیه حباب گاز

پذیرفته‌شده‌ترین توضیح برای صدای ترکیدن در هنگام شکستن قولنج، فرضیه حباب گاز است. در داخل مفاصل، مایع سینوویال به عنوان روان کننده برای کاهش اصطکاک بین استخوان‌ها و مفصل عمل می‌کند. این مایع حاوی گازها و نیتروژن است.

وقتی به مفصلی فشار یا کشش وارد می‌کنیم، به طور موقت آن را کش می‌دهیم. این امر موجب انبساط حجم مفصل می‌شود. این انبساط فشار داخل مفصل را کاهش می دهد و منجر به تشکیل حباب گاز می شود. صدای ترکیدن زمانی اتفاق می‌افتد که این حباب‌ها دوباره به درون مایع سینوویال فرو می‌روند.

شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر؛ تسکین موقت کمر درد

وقتی مدت زیادی پشت میزتان نشسته‌اید ممکن است درد در ستون فقرات و کمر خود احساس کنید. گفتنیست که ستون فقرات ترکیبی از 33 استخوان به نام مهره است که بین تمام این استخوان‌ها فضای خالی و مایع سینووال قرار دارد. کمر شما جزئی از ستون فقرات شماست. هنگامی که کمر به علت نشستن های طولانی مدت یا کار سخت تحت فشار باشد، قولنج در بین مفاصل ایجاد می‌شود. قولنج کمر می‌‌تواند موجب سفتی کمر یا حتی درد شود. جالب است بدانید که ستون فقرات وزن بدن را تحمل می‌کند. همچنین به ما در رراه رفتن، نشستن و خم شدن کمک می‌کند.

 نحوه شکستن قولنج کمر؛ چطور قولنج بشکنیم؟

قولنج کمر، زمانی شکسته می‌شود. که ستون فقرات و استخون‌های کمر از جایگاه طبیعی خود خارج شوند. هنگامی که این عضلات و استخوان‌ها، بیش از حد کشیده شده و فضای خالی بین مفاصل کشیده می‌شود صدایی مانند کرک از آن می‌آید.

بهترین حرکت برای شکستن قولنج کمر چرخش در حالت نشسته است. کافی است روی زمین بنشینید و هر دو پای خود را دراز کنید. یک پا را خم کنید و روی پای دیگر ضربدر بزنید. به آرامی بالاتنه خود را به سمت پای خمیده خود بچرخانید. یک بازو باید برای حمایت پشت شما باشد و دست دیگر باید در کنار ران خم شده شما برای کشش عمیق تر باشد. این وضعیت را نگه دارید، به آرامی رها کنید و متناوب کنید.

هنگام انجام این حرکت کششی ملایم، ممکن است ترک خوردن و ترکیدن طبیعی پشت خود را تجربه کنید. این طبیعی است و نباید باعث نگرانی شود مگر اینکه با درد همراه باشد. این حرکات کششی را برای از بین بردن هرگونه فشار و قولنج در کمر خود ادامه دهید.

باید اشاره کنیم که استفاده از کمربند پلاتینر نیز به راحتی باعث رفع سفتی، اسپاسم و قولنج در ناحیه کمر می‌شود. این کمربند با تکنولوژی UIC به راحتی هر گونه درد، اسپاسم، قولنج و آسیب را رفع می‌کند و باعث بهبود درد بیمار خواهد شد.

فواید شکستن قولنج کمر چیست؟

صدای شکستن قولنج و تسکین فوری، صدای بسیار رضایت بخش کرک را به دنبال دارد. اما سوال اینجاست، آیا شکستن قولنج کمر واقعا مفید است؟ شکستن قولنج به عنوان تسکین موقتی سفتی کمر یا فشار مفاصل ستون فقرات شناخته شده است. تحقیقات بیشتری برای شناسایی فواید دراز مدت ترک پشت مورد نیاز است.گفتنیست که بسیاری از تحقیقات پزشکی نشان داده است شکستن قولنج می تواند به کاهش سفتی، بهبود دامنه حرکتی و تسکین موقت درد کمک کند.

عوارض شکستن قولنج کمر: شکستن قولنج در ناحیه کمر در صورتی که با درد غیر معمول همراه نباشد، فاقد هیچ گونه عوارض و خطرناکی است. بدین معناست پس از شکستن قولنج کمر نگران هیچگونه خطری نباشید.

شکستن قولنج انگشت؛ حس رضایت بخش یا خطر ابتلا به آرتروز

عموما شکستن قولنج انگشت‌ها، حس بسیار رضایت بخشی دارد. معمولا کسانی که زیاد می‌نویسند و تایپ می‌کنند، از درد انگشتان خود رنج می‌برند. از این رو شکستن قولنج و هوای بین انشگتان دست بسیار رضایت بخش و تسکین دهنده است. جالب است بدانید شکستن قولنج انگشت اغلب یک عادت غیرارادی است که افراد برای رهایی از فشار یا تسکین ناراحتی انشگاتن انجام می‌دهند.

البته یک راه دیگر برای رفع سفتی مفاصل زانو استفاده از زانوبند زاپیامکس است. این زانوبند با تکنولوژی UIC به راحتی اسپاسم و سفتی مفصل را رفع می‌کند. همچنین به تسکین دردهای زانو کمک خواهد کرد. پس با پرداخت قیمت زانوبند زاپیامکس و استفاده منظم از آن به راحتی درد و قولنج زانو را رفع کنید.

آرتروز؛ عوارض شکستن قولنج انگشت

گزارش های پزشکی نادری از مشکلات مرتبط با شکستن قولنج انگشت وجود دارد که ممکن است به میزان نیروی اعمال شده و تکنیک خاص فرد مربوط باشد. به عنوان مثال، دررفتگی مفاصل و آسیب های تاندون پس از تلاش برای شکستن بند انگشت گزارش شده است.

باید بدانید که باور‌های غلطی نسبت قولنج انگشتان در بین مردم رواج پیدا کرده است. بسیاری بر این باورند این عمل موجب ابتلا به آرتروز می‌شود. البته این تصور غلط در طول نسل‌ها منتقل شده است و اغلب به عنوان هشداری از سوی والدین یا پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌های نگران عمل می‌کند. با این حال، تحقیقات به طور مداوم این باور را رد کرده است.

  • یکی از قانع‌کننده‌ترین شواهدی که نشان می‌دهد شکستن قولنج بند انگشت بی‌ضرر است، از سوی یک پزشک کالیفرنیایی می‌آید که آزمایشی را که روی خودش انجام داده گزارش کرده است. در طول عمرش، او مرتباً فقط قولنج انگشت یک دستش را می‌شکست. او پس از چندین دهه از این رفتار، عکس های اشعه ایکس را روی خود بررسی کرد و هیچ تفاوتی در آرتروز بین دستانش پیدا نکرد.

شکستن قولنج گردن؛ کاهش درد و بهبود دامنه حرکتی گردن

شکستن قولنج گردن می‌تواند احساس رضایت بخشی به فرد بدهد. البته در صورتی که این قولنج ها به فشار کم و به آرامی شکسته شوند. در صورت عدم شکستگی قولنج به آرامی، گردن شما دچار درد و سفت می‌شود. به طوری که ممکن است حرکت و چرخش گردن شما غیر ممکن شود.

هنگامی که قولنج گردن شما به درستی شکسته شود، درد و خشکی گردن شما برطرف می‌شود. از این رو برای رفع خشکی و راحتی می‌توانید به آرامی به کمک دستان خود با چرخش گردن از قولنج گردن خود رهایی یابید.

صداهای دیگر مفصل چه چیز را بیان می‌کنند؟

منشأ اکثر صداهای مفصلی، مانند صدای ترکیدن یا شکستن قولنج زانوها هنگام چمباتمه زدن، نامشخص است. آنها ممکن است از مالش کاسه زانو بر روی استخوان های زیرین، یا لغزش تاندون روی سطحی نامنظم ناشی شوند. در صورت عدم درد و تورم، جای نگرانی وجود ندارند.

برای درد ناشی از شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر کی به پزشک مراجعه کنم؟

برای اکثر افراد، شکستن قولنج کمر، انگشت و کمر بی‌ضرر است. با این حال، اگر درد، تورم یا هر گونه علائم ناشخویاندی نسبت به زانو خود یافتید، بهتر است با متخصص پزشکی مشورت کنید. متخصص ارتوپد می‌تواند طی یک معاینه کامل و استفاده از عکس های سی تی اسکن و MRI نوع درد و علت آن را مشخص کند و بهترین راهنمایی و درمان را ارائه دهد.

کلام آخر، شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر مفید است یا مضر؟

شکستن قولنج انگشت و کمر همچنان یک عمل جذاب بوده که علی‌رغم باور‌های غلط، برای اکثر افراد یک عادت نسبتا بی ضرر است. فرضیه حباب گاز توضیح قابل قبولی برای صدای شکستن قولنج ارائه کرده و تحقیقات این تصور را که شکستن قولنج منجر به آرتروز می شود، رد کرده است. با این حال، بسیار مهم است که احتیاط کنید و در این عادت افراط نکنید، زیرا شکستن بیش از حد می‌تواند خطراتی برای سلامتی ایجاد کند.

سوالات متداول در مورد شکستن قولنج گردن، انگشت و کمر

1. شکستن قولنج انگشت منجر به ضعف دست‌ها می‌شود؟

خیر، شکستن انگشت‌ها معمولاً به ضعف دست‌ها منجر نمی‌شود. انگشت‌ها بسیار پویا هستند و پس از بهبود در مدت زمان مناسب معمولاً به وضعیت عادی خود بازمی‌گردند.

2. آیا شکستن قولنج کمر خطرناک است؟

شکستن قولنج کمر با قدرت و تکنیک‌های مناسب می‌تواند فشار بر روی ستون فقرات را کاهش داده و موجب تسکین کمر درد و خشکی کمر شود.

3. آیا قولنج گردن می‌تواند درمانی برای درد گردن باشد؟

بسته به نوع درد گردن ممکن است نتایج پس از شکستن قولنج متفاوت باشد. اما معمولا شکستن قولنج گردن برای رفع خشکی و درمان درد موقت همیشه موثر بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *