دسته‌بندی نشده

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو؛ استراتژی‌های مؤثر در ریکاوری زانو

جراحی زانو و مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو| مدی بازار

مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو یکی از نکاتیست که از جراحی آن بسیار حائز اهمیت‌تر است. اگر پس از عمل رباط صلیبی زانو (ACL) مراقبت‌های لازم به نحوه مناسب انجام نشود، عمل ترمیم رباط صلیبی ناموفق خواهد بود. حدود 70 % درصد پارگی و آسیب‌ دیدگی های زانو بدون نیاز به عمل جراحی قابل درمان است. در صورتی که پارگی رباط شدید باشد و با روش‌های غیر تهاجمی التیام نیابد، عمل جراحی تنها را درمان رباط صلیبی زانوی شماست.

در این مقاله از مدی بازار به تشریح جزئیات مراقبت‌های موردنیاز پس از عمل رباط صلیبی زانو پرداختیم. گفتنیست که مراقبت بعد از عمل شامل، تمرینات توانبخشی فیزیکی به همراه برنامه‌ریزی مناسب، کنترل وزن و تغذیه مناسب و رعایت محدودیت‌های فیزیکی در دوره‌ای پس از عمل می‌باشد. از این رو چندین نکات در خصوص مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو برای بازگشت سلامتی به زانو‌های شما در مدی بازار نگارش شده است. با ما همراه باشید.

آرتروسکوپی؛ رایج‌ترین جراحی رباط صلیبی زانو

جراحی آرتروسکوپی رباط ACL یا (Anterior Cruciate Ligamnet)، به عنوان راحت‌ و کم عوارض‌ترین راه درمان پارگی رباط صلیبی زانوست. در اولین گام جراحی، با توجه به وضعیت جسمی شما، همچنین دکتر جراح بیهوش یا بی‌حس خواهید شد. سپس ابزار آتروسکوپی که ترکیبی از سوزن و چندین دوربین است وارد زانو های شما می‌شود. جالب است بدانید جراح دو سوراخ به نام تونل در زانو‌های، برای دسترسی بهتر به رباط صلیبی ایجاد می‌کند. سپس یک بافت اسفنجی‌ مانند که آغشته به خونه شماست، مانند یک پل به دو سر رباط ACL متصل می‌شود. این پل پس از مراقبت درست بعد از عمل رباط صلیبی زانو، به رباطی تازه تبدیل شده و زانو‌های شما به وضعیت عادی خود بازمی‌گردند.

جراحی آرتروسکوپی زخم‌ و درد کمتری در زانو‌ها ایجاد می‌کند. جالب است بدانید این روش حدود یک ساعت طول می‌کشد و پس از جراحی، اکثر افراد می توانند در همان روز به خانه بروند. البته پزشک توصیه می‌کند که به زانوی خود استراحت دهید و یک زانوبند برای محافظت از زانوی خود ببندید.

5 مورد ضروری در مراقبت‌ بعد از عمل رباط صلیبی؛ بازگشت پایداری زانو

نحوه قرارگیری پا بهترین مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو| مدی بازار

عمل رباط صلیبی زانو یکی از جراحی‌های پیشرفته‌ای است که به منظور ترمیم یا جایگزینی رباط‌های صلیبی زانو انجام می‌شود. این عمل جهت بازگشت فرد به فعالیت‌های روزمره و ورزش‌های حرفه‌ای از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. پس از عمل رباط صلیبی زانو، مراقبت‌های مناسب و توجه به نکات خاصی از جمله تمرینات توانبخشی و محدودیت‌های فیزیکی، اساسی برای بازیابی بهینه بیمار محسوب می‌شوند. در این مقاله، به بررسی مراقبت‌های بعد از عمل رباط صلیبی زانو پرداخته خواهد شد.

1. مراقبت حساس تا دو هفته پس از جراحی رباط ACL

 بیمار باید به توصیه‌های پزشک توجه کرده و آن‌ها به دقت انجام دهد. چرا که زانو درد شدید تا دو هفته پس از جراحی همراه با تورم مهمان زانو‌های شماست. به علت تازگی عمل و بافت تازه در زانو، زیاد راه نروید و از وارد کردن فشار زیاد خودداری کنید. در طول 14 روز سعی کنید از داروهای ضدالتهابی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن استفاده کنید.

همچنین استفاده از عصا هنگام راه رفتن و کمپرس سرد برای تسکین درد و کاهش تورم زانو استفاده کنید. استفاده از عصاها یا دستگاه‌های کمکی مانند واکر تا حد زیادی فشار وارده بر زانو را کاهش می‌دهد.

2. زانوبند زاپیامکس: تکنولوژی که درمان را به خانه می‌آورد

یکی از بهترین محصولات برای مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو، زانوبند آلمانی زاپیامکس است. این زانوبند مجهز به تکنولوژی UIC و از پیشرفته‌ترین فناوری‌های درمانی است، به همین دلیل خرید زاپیامکس را باید برای کمک به بهبودی سریعتر زانو دراولویت قرار داد. زاپیامکس باایجاد گرما در عمق بافت‌های آسیب دیده و غنی ساختن جریان خون به اکسیژن و مواد مغذی روند درمان را به طرز قابل توجهی سرعت می‌بخشد. به همین دلیل پزشکان آن را به عنوان بهترین درمان خانگی برای جراحی رباط صلیبی به حساب می‌آورند.

2. توانبخشی فیزیکی؛ شروع تمرینات درمانی از پایانه هفته دوم تا ششم

  برنامه‌تمرینی توانبخشی که توسط فیزیوتراپیست برای ریکاوری زانو تنظیم می‌شود، از اهمیت بالایی برخوردار است. این برنامه‌ها معمولا شامل تمرینات تقویت عضلات اطراف زانو، تعادل و دامنه حرکتی زانو می‌شود. شایان به ذکر است که حجم تمرینات با توجه به توانایی و  وضعیت بیمار به تدریج افزایش می‌یابد.

شما قبل از مراجعه فیزیوتراپیست می‌توانید به درمان زانو‌ در خانه بپردازید. دو تکنیک بسیار ساده و کاربردی برای بهبود دامنه حرکتی و تسکین درد زانو استفاده کنید.

  • پس از عمل رباط صلیبی زانو می‌توانید روزانه هر ده دقیقه مچ پا را 10 بار بالا و پایین کنید. این امر موجب پیشگیری از لخته شدن خون و درد در پشت و جلوی زانو می‌شود.
  • تا پنج روز پس از عمل رباط صلیبی زانو می‌توانید از قرار دادن بالش های نرم در زیر مچ پا برای تسکین درد استفاده کنید. این امر موجب ارسال خون به قسمت بالایی بدن شده و مانع از بروز درد ضربان دار، تورم و درد در ناحیه زانو می‌شود.

3. محدودیت‌های فیزیکی

در مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو، برخی محدودیت‌های فیزیکی وجود دارد که باید رعایت شوند. به عنوان مثال، انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین در روزهای اولیه پس از جراحی یا فعالیت‌های زیاد در ابتدای دوره توانبخشی اجازه درمان کامل به رباط ACL نمی‌دهد. به همین علت باید پیش از شروع هر درمان یا اقدامی پس از جراحی رباط صلیبی زانو باید پزشک خود مشورت کرده و طبق توصیه های پزشک اقدام کنید.

4. مراقبت از زخم عمل

حفظ نظافت و خشکی زخم عمل و تغییر بانداژ به موقع از موارد ضروری است. از تماس مستقیم زخم جراحی با آب و مواد شیمیایی خودداری کنید. داروهای تجویز شده توسط دکتر را به موقع مصرف کنید. همچنین مراقب گرمای زانو پس از جراحی باشید. تب با دمای 38 درجه برای یک هفته پس از عمل رباط طبیعی است. در صورتی که تب بیشتر شد یا بیشتر از یک طول کشید، به پزشک خود اطلاع دهید.

5. کنترل وزن و تغذیه

حفظ وزن مناسب به منظور کاهش فشار بر روی زانو و تسهیل ریکاوری، ضروری است. می‌توانید با رژیم غذایی مناسب وزن خود را کاهش دهید. البته بهتر است قبل از شروع رژیم در خصوص نوع و تنظیم برنامه غذایی با پزشک متخصص مشورت کنید.

 تغذیه متنوع و حاوی مواد مغذی نیز به بهبود سرعت و کیفیت ترمیم بافت‌های زخمی کمک می‌کند. برای ریکاوری سریع تر شما می‌توانید آبمیوه های طبیعی مانند آناناس مصرف کنید. شاید شنیده باشید که پزشک پس از جراحی توصیه می‌کند مایعات زیاد مصرف کنید. مایعات به راحتی جذب شده و غنی از مواد مغذی اند. مصرف مایعات را به هیچ عنوان فراموش کنید.

راهنمایی برای بیماران؛ 6 نکته کلیدی در مرحله مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی زانو

استفاده از عصا نوعی مراقبت بعد از عمل رباط صلیبی| مدی بازار

بسیاری از افراد بر این باورند که عمل رباط صلیبی زانو به علت مدت زمان کوتاه عمل، دوره نقاهت کوتاهی دارد. باید گفت که واقعیت کاملا برعکس است. چرا که دوره نقاهت از خود عمل جراحی بسیار مهم تر است. چرا که مراقبت بعد از عمل از خود جراحی، بسیار تاثیرگذارتراست. فرد باید بعد از ترخیص از بیمارستان نکات مهمی را رعایت کند. که این نکات شامل مواردی مانند:

  1. استفاده از عصا هنگام راه رفتن
  2. استراحت زانوی عمل شده
  3. تغذیه درست و مصرف مایعات مغذی
  4. استفاده از کمپرس‌های سرد
  5. استفاده از زانوبند‌های طبی
  6. قرار دادن پا بر روی یک کوسن یا بالش

تاثیر تمرینات ورزشی در بهبودی بعد از عمل رباط صلیبی زانو

پزشک متخصص پس از گذشت دو الی سه هفته از  عمل رباط ACL تمرینات ورزشی و توانبخشی را برای شما شروع می‌کند. این تمرینات ورزشی نقش کلیدی در ریکاوری زانو پس از جراحی ایفا می‌کنند. چرا که موجب تقویت عضلات اطراف زانو و رباط تازه پیوند خورده در زانو می‌شود.

کلام پایانی

عمل رباط صلیبی زانو به مراقبت های ویژه نیازمند است. توجه به توانبخشی فیزیکی، کنترل وزن و رعایت محدودیت‌های فیزیکی می‌تواند به فرآیند ریکاوری و بازگشت به فعالیت‌های روزمره کمک شایانی نماید. همچنین، تعامل مستمر با پزشک، نقش مهمی در رسیدن به نتایج مطلوب دارد.

در این مقاله از مدی بازار به طور جامع به اهمیت این مراقبت‌ها پس از جراحی رباط صلیبی زانو پرداختیم و نکات کلیدی برای بهبود سریع و کامل بیماران را برجسته کردیم. از این رو، رسیدن به سلامتی کامل پس از عمل رباط صلیبی زانو برای تمام افراد اساسی و حیاتی است.

سوالات متداول

آیا پس از عمل رباط صلیبی زانو، ناپیداری برطرف می‌شود؟

بله، به اصطلاح خالی کردن زانو پس از جراحی رباط صلیبی و مراقبت درست بعد از عمل ناپایداری زانو را برطرف می‌کند.

آیا تا چند ماه پس از جراحی نمی‌توانیم ورزش کنیم؟

معمولا بیماران با گذشت شش ماه از جراحی زانو، ورزش های خود را شروع می‌کنند. البته باید بدانید دوره نقاهت و مدت زمان ریکاوری هر فردی متفاوت است.

چه داروی هایی برای کاهش درد بعد از جراحی مصرف کنیم؟

معمولا پزشکان برای تسکین درد بعد از عمل رباط صلیبی زانو مسکن هایی مانند دیکلوفناک، ناپروکسن، استامینوفن و ایبوپروفن برای بیماران تجویز می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *