دسته‌بندی نشده, کمر درد

سلکوکسیب و کمر درد؛ بررسی رابطه سلکسیب با تسکین درد کمر

سلکوسیب برای کمر درد معجزه می‌کند| مدی بازار

سلکوکسیب و کمر درد درمان و درد جدانشدنی هستند. کمتر کسی را پیدا می‌کنید که تجربه‌ای از کمر درد نداشته باشد. بیشتر اوقات، علت کمر درد مشخص نیست. (کمر درد غیر اختصاصی) که اغلب با گذشت زمان بهبود می‌یابد. اما اگر این درد بازگردد و ادامه دار شود، درمان آن کمی دشوار خواهد بود. به توصیه اکثر پزشکان، استفاده از سلکوکسیب، می‌تواند تاثیر زیادی در بهبود درد و ناراحتی ناشی از کمر درد داشته باشد. اغلب برای افرادی که کمر درد دارند سلکوکسیب که یک داروی ضد التهاب است تجویز می‌شود.

در این مطلب از سایت مدی بازار به بررسی رابطه سلکوکسیب و کمر درد و عوارض جانبی این دارو خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد این دارو کسب کنید.

آشنایی با دلایل کمر درد برای آشنایی بیشتر با این عارضه شایع

کمر ساختار پیچیده‌ای دارد که کنترل چرخش و حرکت بدن به اطراف وظیفه این ناحیه از بدن است. کمر درد می‌تواند ناشی از آسیب، فعالیت و برخی شرایط پزشکی باشد و افراد را در هر سنی به دلایل مختلف تحت تاثیر قرار می‌دهد. با افزایش سن و به دلایل مختلف، احتمال ابتلا به کمر درد افزایش می‌یابد. کمر درد ممکن است با ستون فقرات استخوانی کمر، دیسک بین مهره‌ها، رباط‌های ستون فقرات و دیسک کمر، نخاع و اعصاب، عضلات کمر، اندام‌های داخلی شکم و لگن و پوست اطراف ناحیه کمر مرتبط باشد.

سلکوکسیب بهترین قرص برای کمر درد

سلکوکسیب، یکی از داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی است که برای درمان کمردرد تجویز می‌شود. این دارو برای درمان درد، ورم و خشکی ناشی از ساییدگی مفصل یا استئوآرتریت، آرتروز، اسپوندیلیت انکیلوزان و رماتیسم مفصلی کاربرد دارد. با داروی سلکوکسیب می‌توان دردهای ناشی از پیچیدن مفاصل و رگ به رگ شدن، کوبیدگی عضلات و کشیدگی تاندون‌ها و لیگامان‌ها را تسکین داد و تورم و درد بورسیت‌ها را به حداقل رساند. برخی سلکوکسیب را به عنوان بهترین داروی تسکین التهاب و درد می‌شناسند.

این قرص علاوه بر کمر درد روی سایر دردهای مفصلی نیز تاثیر مثبت دارد برای مثال برا درد زانو نیز در کنار برخی دیگر از داروها تجویز می‌گردد. اما باید بدانید که بهترین روند برای درمان مشکلات کمر و زانو بکارگیری استراتژی‌های ترکیبی است. برای درمان کمر درد اغلب پزشکان در کنار سلکوکسیب استفاده از کمبند پلاتینر را هم توصیه می‌کنند. برای درمان زانو درد نیز هم راستا با دارو درمانی استفاده از زانوبند زاپیامکس را پزشکان یکی از بهترین رویکردهای درمان می‌دانند و به همین خاطر بر خرید زانوبند زاپیامکس تاکید دارند.

رابطه سلکوکسیب و کمر درد چیست؟

 کمر درد شخص را از فعالیت روزمره باز می‌دارد| مدی بازار

سلکوکسیب درمان کمر درد را آسان‌ کرده است. بر اساس نظر بسیاری از متخصصین کمر درد و سلکوکسیب، درد و درمان وابسته به هم هستند‌. این کپسول برای درمان کمر درد شدید در بزرگسالان مورد تایید قرار گرفته است. همچنین سلکوکسیب التهاب را کاهش می‌دهد؛ بنابراین برای درمان دردی که با التهاب و  تورم همراه است مفید خواهد بود. این دارو باعث بهبودی عملکرد روزانه افراد مبتلا به این دردها می‌شود.

مکانیسم اثرگذاری سلکوکسیب برای درمان کمر درد

سلکوکسیب نوعی آنزیم به نام سیکلواکسیژناز Cyclo-oxygenase را در بدن مهار می‌کند. آنزیم سیکلواکسیژناز مسئول تهیه ماده شیمیایی به نام پروستاگلاندین است که موجب بروز التهاب و درد در بدن می‌شود. پس سلکوکسیب با مهار آنزیم سیکلواکسیژناز موجب می‌شود تا مقدار پروستاگلاندین بدن کم شده و درد و التهاب هم کاهش یابد. در بدن دو نوع سیکلواکسیژناز وجود دارد و سلکوکسیب فقط نوع دوم آنرا مهار می‌کند و روی تولید پروستاگلاندین‌هایی که موجب محافظت دیواره معده می‌شوند تأثیری ندارد. البته باید اشاره کنیم که از داروهای ضد التهابی می‌توان برای درد ناشی از اسپاسم عضلانی، رگ به رگ شدن و هر گونه التهاب یا تورم استفاده کرد.

مدت زمان اثرگذاری سلکوکسیب بر کاهش کمر درد و علائم بیمار

معمولا پس از مصرف سلکسیب علائمی مانند درد در برخی افراد در همان ساعات اولیه کاهش می‌یابد. اما کاهش علائم دیگر مانند تورم، التهاب و سفتی مفاصل به مدت زمان بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل توصیه می‌شود که افراد دوره دارویی خود را تا انتها مصرف کنند.

دوزهای تجویزی سلکوکسیب برای کمر درد

دوز سلکوکسیب که پزشک تجویز می‌کند به عوامل مختلفی مانند نوع و شدت بیماری، سن، شرایط پزشکی، عملکرد کبد و همچنین نحوه واکنش بدن به اولین دوز بستگی دارد. این قرص در کپسول‌های 50، 100، 200 و 400 میلی‌گرم عرضه می‌شود. با توجه به نوع بیماری و همچنین شدت آن دوز مناسب برای بیمار تجویز می‌شود. در ادامه به کاربردهای دو دوز 100 و 200 این قرص پرداخته‌ایم.

سلکوکسیب 100 برای چیست؟

سلکوکسیب 100 یکی از دوزهای پایین این کپسول است که معمولا از آن برای درمان التهاب در ستون فقرات، علائم آرتریت در نوجوانان و همچنین دردهای مزمن استفاده می‌شود. به عنوان مثال یکی از داروهای رایج برای درمان خانگی زانو درد، سکوکسیب است.

قرص سلکوسیب200 برای چی خوبه؟

نوع دیگر قرص سلکوکسیب نوع ۲۰۰ میلی‌گرمی آن است که در داروخانه‌ها موجود است. به یاد داشته باشید که طریقه مصرف قرص سلکوکسیب ۲۰۰ را پزشک شما تعیین می‌کند. قبل از استفاده از این دارو سابقه پزشکی خود را به پزشک اطلاع دهید. این دارو ممکن است باعث خونریزی معده شود. استفاده روزانه از الکل و تنباکو به‌ ویژه هنگامی‌که با این دارو ترکیب شود ممکن است خطر خونریزی معده را افزایش دهد. مصرف الکل و سیگار را محدود کنید. همچنین این محصول حاوی مواد غیر فعالی است که می‌تواند باعث واکنش آلرژیک یا مشکلات دیگر شود.

نحوه صحیح مصرف سلكوكسيب 100 و سلکوکسیب 200 برای کمر درد

دوزهای سلکوکسیب و کمر درد| مدی بازار

در صورت مصرف طولانی مدت، مقدار و تعداد دفعات مصرف در روز را از پزشک خود بپرسید. نسبت به شرایط بیمار، يك تا دو قرص در روز نیاز داشته باشید. بهتر است سلكوكسيب را همراه با يك ليوان آب یا پس از یک وعده غذای سبک مصرف نمایید تا عوارض گوارشی ناشی از آن کمتر شود.

در صورتی كه با قورت دادن كپسول مشكل داريد می‌توانيد آن را باز كرده و محتويات را در غذاي نرم، ماست، مارمالاد سيب، موز و…مخلوط كرده و ميل كنيد. در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو را در یک نوبت دو برابر مصرف نکنید.

تداخل دارویی سلکوکسیب برای کمر درد با دیگر داروها

مصرف سلکوکسیب با برخی داروها، گیاهان یا ویتامین‌هایی که مصرف می‌کنید تداخل داشته و مشکلاتی را برای بدن به وجود می‌آورد‌. به عنوان مثال ناپروکسن یا سلکوکسیب هر دو جزء داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) هستند. اما آن دو قرص با هم تجربه عوارض تداخل دارویی را برای بیمار به دنبال دارد. بنابراین اگر هر یک از داروهای زیر را مصرف می‌کنید، قبل از استفاده از سبکس به پزشک خود اطلاع دهید.

  • داروهای ضدافسردگی (مانند لیتیم، فلووکسامین و پاروکستین)
  • داروهای رقیق کننده خون (مانند وارفارین و آسپرین)
  • داروهای استروئیدی (مانند پردنیزون ) داروهای قلب و فشار خون (مانند پراسوگرل)
  • داروهای ضد قارچ (مانند فلوکونازول) مصرف قرص سلکوکسیب با این داروها احتمال خونریزی داخلی یا افزایش سکته قلبی را بالا می‌برد.

عوارض قرص سلکوکسیب و کمر درد؛ مراقب باشید

مصرف بیش از حد سلکوکسیب عوارضی دارد| مدی بازار

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. اما بسیاری از مصرف‌کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. یکسری از عوارض نیز بعد از گذشت مدت کوتاهی از مصرف دارو، از بین می‌روند. عوارض داروی سلکوکسیب، بیشتر شامل ناراحتی‌های گوارشی است.  در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با مصرف داروی سلکوکسیب در اسرع وقت با پزشک متخصص ارتوپد معالج مشورت نمایید.

در صورت بروز عوارض زیر، فوراً به پزشک مراجعه نمایید:

  • سردردشدید
  • علائم نارسایی قلبی
  • علائم مشکلات کلیوی
  • مشکل در بلع یا بلع دردناک
  • درد، تورم یا گرما در کشاله ران یا ساق پا

سلکوکسیب و چاقی

اضافه وزن یکی از عوارض جانبی بعضی داروها به حساب می‌آید. در برخی از افراد سلبرکس باعث تغییرات اشتها و اضافه وزن بدون توضیح می‌شود. طبق مطالعات بالینی انجام شده افزایش وزن در 0.1 تا 1.9% افراد مشاهده شده است. البته این موضوع دلیل نمی‌شود مصرف دارو را قطع کنید و سلامت‌تان را به خطر بیاندازید، بلکه می‌توانید با کمی تغییر در سبک زندگی یا جایگزین کردن داروهای خود با داروهای دیگر، تحت نظر پزشک معالج از این عارضه جلوگیری کنید.

موارد منع مصرف سلکوکسیب برای کمر درد

مصرف این دارو در سه ماهه سوم حاملگی اکیدا ممنوع است و جزء داروهای گروه X طبقه بندی می‌شود که ممکن است باعث مرگ یا نقص عضو جنین گردد. در صورت سابقه يا ابتلا به بيماری‌های آلرژيك، آنافيلاكسي، آنژيوادم، پوليپ‌های بيني، حساسيت به آسپيرين و دارو‌های شبه آسپيرين يا داروهای سولفوناميدی و سابقه برونكواسپاسم ناشی از آسپيرين نبايد از اين فرآورده استفاده كرد.

آیا قرص سلکوکسیب فشار خون را بالا میبرد؟

ممکن است شما هم در مبحث سلکوکسیب و کمر درد توصیه معروف فشار خون بالا و سلکوکسیب را شنیده باشید. در واقع این دارو ممکن است باعث ایجاد فشار خون بالا شود یا فشار خون بالا را بدتر کند. اگر فشار خون دارید این دارو را با احتیاط مصرف کنید. فشار خون خود را قبل و هنگام مصرف این دارو بررسی کنید.  صورت استفاده از دوزهای بالا، این میزان نیز افزایش می‌یابد. اگر فاکتورهای خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند فشار خون بالا را داشته باشید، ممکن است خطر شما بیشتر باشد. اگر بیماری قلبی دارید قبل از مصرف سلکسیب با پزشک خود مشورت کنید.

جمع‌بندی نهایی راجع‌ به سلکوکسیب و کمر درد

سلکوکسیب یک نمونه از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی است که برای تسکین درد، رفع التهاب و کاهش تورم در مفصل استفاده می‌شود. در این مقاله درباره قرص سلکوکسیب و کمر درد توضیحاتی ارائه دادیم. سعی کردیم اطلاعاتی درباره نحوه مصرف، تداخل دارویی و عوارض سلکوکسیب برای کمر درد در اختیارتان قرار دهیم تا بتوانید آگاهانه دردتان را کاهش دهید و به زندگی عادی بدون کمر درد برگردید.

سوالات پرتکرار در مورد سلکوکسیب و کمر درد

قرص سلکوکسیب برای کمر درد با چه برندهایی در بازار موجود است؟

برندهای خارجی سلکوکسیب (سلبرکس، کوبیکس)، برندهای ایرانی سلکوکسیب (سلکسیب، سبکس، سلبرین، سلکسوسد، دروکسیب)

آیا قرص سلکوکسیب خواب آور است؟

باید گفت که قرص سلکوکسیب یه داروی ضد التهاب غیر استروئیدی است که هیچ گونه مواد خواب آور ندارد.

 آیا کپسول سلکوکسیب مرفین است؟

در قرص‌های سلکوکسیب مرفین وجود ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *