زانو درد

تست پارگی مینیسک زانو؛ آیا مینیسک زانو من پاره شده است؟

تفاوت مینیسک سالم و مینیسک پاره برای تست پارگی مینیسک زانو|مدی بازار

تست پارگی مینیسک زانو به پزشک در تشخیص اینکه آیا پارگی وجود دارد؟ کدام مینیسک پاره شده است؟ چقدر آسیب دیده است، چه درمانی توصیه می‌شود کمک می‌کند. تست پارگی مینیسک و تشخیص سریع برای انتخاب درمان مناسب و نتیجه مثبت امری بسیار ضروری است. تشخیص پارکی مینیسک بسیار دشوار است؛ زیرا مینیسک‌ها بدون عروق هستند و منبع عصبی حساسی ندارند. در نتیجه هنگام آسیب درد یا تورم بسیار کمی از خود نشان می‌دهند. به دلیل اهمیت مینیسک و نقش آن در سلامتی زانو این مقاله از سایت مدی بازار به معرفی تست پارگی مینیسک زانو پرداخته است.

آشنایی با مینیسک و انجام تست پارگی مینیسک زانو

مینیسک بافتی غضروف مانند داخل زانو است که باعث روان شدن و سهولت حرکت استخوان ساق و ران می‌شود. در واقع مینیسک به تقویت و سلامت کلی مفصل زانو کمک می‌کند. هر یک از زانوهای انسان شامل دو مینیسک داخلی  و خارجی هستند. مینیسک‌ها ضربات ناگهانی وارد شده به زانو را جذب می‌کنند و به تثبیت و پایداری مفصل زانو کمک می‌کنند.

بدون وجود مینیسک فشار زیاد ناشی از وزن انسان روی استخوان ران و زانو تحمیل می‌شود که این فشار اضافی به مرور زمان باعث تخریب و ساییدگی مفاصل و منجر به بیماری‌های گوناگونی مانند آرتروز زانو می‌شود و مشکلات بسیاری را برای افراد به همراه دارد. در چنین مواقعی تست پارگی مینیسک انجام می‌شود.  در ادامه به انواع گوناگونی از تست‌ پارگی مینیسک زانو اشاره خواهیم کرد.

معرفی ۹ تست پارگی مینیسک زانو

این تست به کمک معاینه فیزیکی و آزمایش‌های ویژه انجام پذیر خواهد بود. انواع تست‌ پارگی مینیسک شامل موارد زیر می‌شود. البته باید اشاره کنیم که انجام تست برای مشخص کردن میزان آسیب برای تعیین نوع روش درمان است. به عنوان مثال یکی از راه‌های عالی برای تسکین درد زانو خرید زاپیامکس است. زاپیامکس زانوبندی آلمانی با تکنولوژی UIC است که خیلی راحت درد و ناراحتی در زانو را از بین می‌برد.

۱. معاینه فیزیکی؛ اولین اقدام برای  تشخیص پارگی مینیسک

پزشک زانوی آسیب دیده بیمار را با زانوی سالم مقایسه می‌کند|مدی بازار

هنگام مراجعه به پزشک اولین قدم معاینه فیزیکی بیمار و تست‌های بالینی شامل خم و راست کردن زانو برای سنجش میزان درد بیمار است که بستگی به میزان پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو دارد. پزشک زانوی آسیب دیده بیمار را با زانوی سالم مقایسه می‌کند و زانو را از لحاظ علائم پارگی مینیسک مانند تورم و درد و میزان مایع مفصلی نیز مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اگر زانو قفل نکرده باشد پزشک آن را خم و راست کرده و میزان سفتی و دامنه حرکتی و صدای مفصل زانو را نیز بررسی می‌کند.

2. حساسیت خط مشترک مفصل؛ تست پارگی مینیسک زانو

حساسیت خط مفصل یک آزمایش نه چندان دقیق برای تشخیص پارکی مینیسک است. پایه این تست بر اساس لمس زانو است. وقتی به آن ناحیه فشار می‌آورید احساس درد و حساسیت خواهید داشت. مثبت بودن تست نشان می‌دهد که محل درد ناحیه پارگی مینیسک است.

3. عدم وجود تست کامل پسوند؛ تست پارگی خفیف مینیسک زانو

این تست در مراحل اولیه برای تشخیص وجود پارگی تقریبا می‌توانند کمک کننده باشد. برای انجام این تست ببینید آیا می‌توانید پای خود را به طور کامل صاف کنید. اگر نمی‌توانید یا درد دارید، ممکن است آسیب منیسک مانند پارگی داشته باشید. 

4. تست مک موری؛ برای ارزیابی پارگی مینیسک

از آزمایش مک موری برای ارزیابی آسیب شناسی مینیسک زانو استفاده می‌شود. برای انجام این تست، ابتدا بیمار باید به پشت دراز بکشد و پاهای خود را شل کند. پزشک با یک دست پاشنه پای بیمار را می‌گیرد و با دست دیگر زانوی بیمار را نگه می‌دارد؛ در حالی که انگشت شست خود را به صورت جانبی در تماس با خط مفصل و انگشت اشاره خود را در وسط آن قرار داده است.

در این وضعیت پزشک برای ارزیابی مینیسک زانوی میانی، لگن و زانوی بیمار را خم کرده سپس زانو را به سمت خارج چرخانده و می‌کشد. اگر یک صدای کلیک مانند دردناک شنیده یا احساس شد یا اگر زانو در طول انجام تست قفل شود، نتیجه تست مثبت است.

5. عکس mri پارگی مینیسک زانو؛ کاربردی‌ترین راهکار برای تشخیص پارگی مینیسک زانو

ام ار آی از روش‌های رایج تشخیص عارضه و تست پارگی مینیسک زانو جهت مداوا است|مدی بازار

در مرحله بعدی معاینه، پزشک جهت تشخیص دقیق تر و مشاهده میزان پارگی مینیسک از بیمار تست ام آر آی یا سی تی اسکن می‌گیرد. این روش نشان می‌دهد که چه مقدار مایع اضافی در زانو وجود دارد و آیا هیچ قطعه پاره شده از منیسک در خود مفصل وجود دارد یا خیر. ام آر آی رایج‌ترین روش برای تشخیص ضایعات مینیسک است و دقت تشخیص بالایی نیز دارد

۶. تست پارگی  Ege؛ برای تشخیص پارکی خفیف مینیسک زانو

تست Ege مانور خاص برای تشخیص پارگی مینیسک است. در این آزمایش شما باید زانوها و پاهای خود را از هم فاصله بدهید. برای بررسی پارگی مینیسک از شما خواسته می‌شود انگشتان پای خود را به سمت خارج بچرخانید. سپس باید حرکت اسکوات را انجام داده و مجددا به آرامی بایستید. فردی که زانوی شما را معاینه می‌کند، آماده شنیدن هر گونه صدای کلیک مانند یا درد در ناحیه مینیسک خواهد بود.

برای آزمایش پارگی منیسک جانبی، خواسته می‌شود که انگشتان پای خود را تا جایی که زانوها می‌توانند بچرخند به سمت داخل بچرخانید. سپس چمباتمه زده و به آرامی ‌بلند ‌شوید. یک کلیک یا درد می‌تواند نشان دهنده پارگی منیسک باشد.

۷. تست تندرنس خط مفصلی ( Joint Line Tenderness )

بررسی وجود تندرنس موضعی در خط مفصلی اصلی ترین و مهم ترین تست بررسی پارگی و آسیب دیدگی مینیسک زانو است. جهت انجام این تست پزشک زانوی بیمار را از قسمت مدیال یا لترال در خط مفصلی بین فمور و کندیل‌های تیبیا لمس می‌کند و احساس درد در این لمس نوعی یافته مثبت تلقی می‌شود.

۸. تست فشرده سازی APLEY؛ تست زیان و آسیب دیدگی مینیسک

تست اپلی به تشخیص درصد پارگی مینیسک کمک می‌‌کند. روی شکم دراز بکشید و زانوی خود را خم کنید. از یکی از دوستان بخواهید که از طریق پا/تیبیای شما به پایین فشار وارد کند و پایین سمت چپ شما را به داخل بچرخاند، این کار منیسک جانبی شما را بررسی می‌کند و از طریق فشار به بیرون منیسک داخلی شما را بررسی می‌کند. هر دردی یک آزمایش مثبت تست پارگی مثبت خواهد بود.

۹. تست تسالی یا دیسکو( Thessaly test )؛ برای تشخیص پارگی و شروع درمان

تست تسالی یک روش ارزشمند و با دقت تشخیص بالا جهت معاینه فیزیکی مبتلایان به آسیب دیدگی‌های حاد زانو است. طبق تحقیقات و مقایسه‌های انجام شده نتیجه تست تسالی نسبت به تست‌های مک موری و یافتن تندرنس در خط مفصلی دقیق تر است. جهت انجام این تست بیمار ایستاده و کف پای خود را روی زمین قرار داده است.

در همین حالت پزشک دست‌های بیمار را در وضعیت صاف و کشیده می‌گیرد و از بیمار درخواست می‌کند که یکی از زانوهای خود را ۲۰ درجه خم کرده و سه مرتبه حرکت چرخشی به داخل و خارج را انجام دهد. اگر چرخش به علاوه فشرده سازی دردناک‌تر باشد یا چرخش کاهش یافته را نسبت به سمت طبیعی نشان دهد، ضایعه به احتمال زیاد آسیب منیسک است.

ایا پارگی مینیسک زانو ترمیم میشود؟

به کمک تست پارگی مینیسک زانو و تشخیص زود هنگام می‌توان به ترمیم پارگی کمک کرد. نوع درمانی که پزشک متخصص برای شما در نظر می‌گیرد نسبت به نوع پارگی، اندازه، محل و مدت زمانی که از پارگی گذشته است متفاوت است. درمان به موقع و مراقبت‌های ویژه نقش اساسی در ترمیم این ضایعه دارند، که شامل تمرین ورزشی ملایم و مخصوص این عارضه ، فیزیوتراپی، استراحت کردن و سردکردن مفاصل از جمله عوامل کمکم کننده به ترمیم پارگی مینیسک هستند.

همچنین قرص زانو درد برای پارگی مینیسک زانو و مصرف سرکه سیب، زنجبیل، زردچوبه امکان ترمیم پارگی مینیسک را بالا می‌برند.

ایا پیاده روی برای پارگی مینیسک زانو اثر دارد؟

پارگی منیسک آسیبی است که به بخشی از زانو به نام منیسک وارد می‌شود و یک آسیب شایع است. منیسک ها دو پد هلالی شکل از غضروف ضخیم و لاستیکی جذب کننده ضربه در مفصل زانو شما هستند. آنها بین استخوان ران (فمور) و استخوان ساق پا (درشت نی) قرار دارند. پیاده روی برای پارگی مینیسک مضر نیست ولی دودین و فشار روی زانو می‌تواند به آسیب بیشتر کمک کند. همچنین درمان پارگی مینیسک هر چه به تعویق بیوفتد، طول درمان پارگی مینیسک زانو هم بیشتر خواهد بود. باید اشاره کنیم که گاهی برای تقویت و درمان غضروف‌ها از قرص غضروف ساز زانواستفاده می‌شود.

جمع بندی در زمینه تست پارگی مینیسک زانو

در این مقاله سعی کردیم انواع تست‌های پارگی مینیسک را معرفی کنیم و بدانیم بهترین تست پارگی مینیسک زانو کدام است؟ مطالعات بسیاری روی همه تست‌های تشخیص پارگی مینیسک انجام شده است. هیچ کدام از این آزمایش‌ها به میزان قابل توجهی از سایرین بهتر نیستند. اما ترکیب آنها می‌توانند به تشخیص پارگی مینیسک کمک کند و با کمک گرفتن از ترکیب تست‌ها می‌توان به بهترین تست پارگی مینیسک دست یافت.

سوالات متداول در زمینه تست پارگی مینیسک زانو

1. آیا اشعه ایکس پارگی مینیسک را نشان می‌دهد؟

عکسبرداری با اشعه ایکس پارگی منیسک را نشان نمی دهد، اما ممکن است برای جستجوی علل دیگر زانو درد، مانند آرتروز، یکی از آنها انجام شود. یک اسکن رزونانس مغناطیسی (MRI) می‌تواند بافت‌های نرم مفصل زانو، از جمله پارگی منیسک را نشان دهد.

2. آیا پارگی مینیسک زانو خطرناک است؟

در صورت درمان نشدن پارگی مینیسک خطراتی همچون قفل شدگی زانو، التهاب و تورم مدام زانو، دردهای شدید زانو، عدم دامنه حرکتی زانو، عدم راه رفتن صحیح و در نهایت سایر بیماری‌های زانو براتیان ایجاد می‌شود.

3. اصلی‌ترین تست پارگی مینیسک کدام است؟

تست پارکی مینیسک مک موری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *