دسته‌بندی نشده, کمر درد

درمان سیاتیک و هر آنچه که لازم است درباره درمان سیاتیک بدانید

درمان سیاتیک با طب سوزنی تاثیر فوق العاده ای دارد| مدی بازار

درمان سیاتیک ممکن است شامل هر دو روش غیر جراحی و جراحی باشد. سیاتیک یکی از مشکلاتی است که می‌تواند در هر سنی به وجود بیاید عصب سیاتیک اگر آسیب ببیند زندگی فرد مختل می‌شود و نمی‌تواند به راحتی راه برود یا انجام کارهای روزانه‌اش را بپردازد سیاتیک ناشی از کمر درد است. اگر به عصب آسیبی وارد شود و پاها سرایت می‌کند. معمولا این یک بیماری جدی یا خطرناک نیست و اکثر افراد مبتلا به سیاتیک با گذشت زمان و با درمان‌ سیاتیک در خانه خود به‌ خود بهبود می‌یابند. اما موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. خوشبختانه روش‌های جدید برای درمان سیاتیک به وجود آمده است با استفاده از این روش‌ها بسیاری از مشکلات سیاتیک حل می‌شود. در این مقاله از مدی بازار به بهترین راه‌های درمان سیاتیک می‌پردازیم با ما همراه باشید.

چقدر با عصب سیاتیک آشنایی دارید؛ سیاتیک چیست و چه علائمی دارد؟

عصب سیاتیک یکی از بزرگترین عصب‌های بدن است که از پایین کمر تا پاها کشیده شده است. این عصب به دلایل مختلفی مثل گرفتگی عضلات و فشار به عصب، آسیب به دیسک‌های کمر و … باعث ایجاد درد می‌شود. درد سیاتیک در پی آسیب و فشردگی عصب سیاتیک شکل می‌گیرد. این عصب درشت‌ترین عصب بدن انسان است که از به هم پیوستن ریشه‌های عصبی L4 و S3 حاصل می‌شود. عصب سیاتیک بعد از خروج از لگن، از باسن و پشت ران تا زانو امتداد می‌یاید. این عصب در محل مفصل زانو، دو عصب نازک نی و درشت نی را ایجاد می‌کند. یکی از مهمترین علائم درد سیاتیک احساس گز گز و دردهای یکطرفه در پاهاست.

هر رشته عصب سیاتیک در تکان دادن عضلات پا و انتقال پیام حسی از پا به ستون فقرات نقش دارد. اعصاب سیاتیک پای چپ و راست وظیفه کنترل حرکات یکسان دو طرف بدن را بر عهده دارند. بیرون زدگی دیسک و تحت فشار قرار گرفتن ریشه عصب از شایعترین علل بروز درد سیاتیک محسوب می‌شوند. از آنجایی که عصب سیاتیک در انتقال پیام حسی و حرکتی نقش دارد آسیب دیدگی یا فشردگی آن باعث بروز درد، کاهش توانایی حسی و ضعف بدن خواهد شد.

تشخیص و درمان سیاتیک؛ اولین قدم برای شروع درمان

تشخیص درمان سیاتیک با مراجعه و مشورت با پزشک| مدی بازار

اگر از کمر درد ناشی از سیاتیک، رنج می‌برید و فکر می‌کنید ممکن است درد سیاتیک باشد، به متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات خود اجازه دهید تا به شما در داشتن یک تشخیص دقیق کمک کند. با یک درمان مؤثر، می‌توانید از بروز درد سیاتیک و اثرات ناتوان کننده و بی‌تحرک کننده آن که می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد کند، جلوگیری کنید.

پس از تشخیص سیاتیک، پزشک نکاتی را برای درمان و تسکین درد سیاتیک به بیمار توصیه می‌کند. توجه داشته باشید که باید تا حد امکان فعالیت‌های روزمره خود را ادامه دهید چرا که استراحت مطلق می‌تواند وضعیت شما را بدتر کند.

نگاه کلی بر درمان سیاتیک؛ راهکارهای مختلفی برای تسکین و درمان سیاتیک وجود دارد

عصب سیاتیک برای درمان کامل نیاز به یک سری از روش‌ها و داروها دارد که گاها تنها با استراحت و دارو درمان نخواهد شد. امروزه برای درمان عصب سیاتیک از توانبخشی فیزیوتراپی و ورزش درمانی، طب سوزنی، آب درمانی ماساژهای دستی و درمان‌های مکمل استفاده می‌شود. برای اینکه عصب سیاتیک درمان شود از داروهای تسکین دهنده درد، داروهای ضد افسردگی دولوکستین، داروهای شل‌کننده عضلانی استفاده می‌شود.

البته در آخرین مرحله اگر با استفاده از این داروها درمان نشد با استفاده از داروی کورتیزون که به صورت تزریق اپیدورال یا به صورت خوراکی مصرف می‌شود انجام می‌گیرد. همچنین با استفاده از تمرینات کششی می‌توان آن را درمان کرد. تمرینات کششی درمان عصب سیاتیک به از بین بردن درد کمک فراوانی می‌کند.در ادامه این متن شما را با روش‌های مختلف برای درمان سیاتیک آشنا می‌کنیم برای اطلاعات بیشتر متن زیر را تا انتها بخوانید.

درمان سیاتیک در خانه؛ از داروهای مختلف تا کمپرس سرد و گرم

اگر کمی در مورد روش­‌های درمان خانگی سیاتیک شدید جستجو کرده یا از افراد مختلفی سوال کنید، متوجه می‌شوید که تعداد این روش‌ها کم نیستند. در واقع هر کس به نسبت تجربیاتی که دارد و چیزهایی که از منابع و سایت‌های مختلف خوانده است پیشنهاد متفاوتی به شما می‌دهد. در ادامه سعی کرده‌ایم روش‌هایی که مورد تایید پزشکان است را معرفی کنیم.

درمان سیاتیک در خانه با داروهای بدون نسخه

استفاده از داروهای مسکنی که نیاز به نسخه ندارند مانند استامینوفن یا اما توجه داشته باشید که استفاده زیاد از داروهای مسکن باید بروز آسیب به کبد و کلیه خواهد شد.

درمان سیاتیک با مصرف داروهای شل‌کننده عضلانی

از داروهای شل‌کننده عضلات در درمان درد سیاتیک به منظور کاهش اسپاسم استفاده می‌شود. این داروها با تاثیر بر گرفتگی‌های عضلانی و سیگنال‌های درد، به تسکین درد سیاتیک کمک خواهند کرد.

استفاده از یخ و یا کیسه آب گرم مشهورترین درمان سیاتیک در خانه

 ابتدا از یک کیسه یخ برای کاهش درد و تورم و درمان سیاتیک استفاده کنید. کیسه‌های یخ یا کیسه سبزیجات یخ زده را که در یک حوله پیچیده شده‌اند را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. به مدت ۲۰ دقیقه، چند بار در روز از این کیسه یخ استفاده کنید. بعد از چند روز اول سراغ کیسه آب بروید. هر بار ۲۰ دقیقه یک‌بار کیسه آب‌گرم بگذارید. اگر هنوز درد دارید، بین بسته‌های گرم و سرد جا به جا شوید. هر کدام که به بهترین وجه ناراحتی شما را تسکین می‌دهد، از آن بیشتر استفاده کنید.

ماساژ بهترین درمان سیاتیک در خانه

تاثیر فوق العاده ماساژ بر درمان سیاتیک| مدی بازار

می‌توان دردهای سیاتیک ناشی از فعالیت‌های روزمره را از طریق ماساژ رفع کرد. ماساژ به بهبود فرآیند چرخش خون، بهبود دامنه حرکت مفاصل و افزایش سطح اندورفین کمک کرده و میزان درد را کاهش می‌دهد.

توجه داشته باشید که تأثیرات مثبت ماساژ کمر تنها زمانی پایدار و ماندگار خواهد بود که فرآیند و تکنیک‌های ماساژ به صورت حرفه‌ای انجام شود. همچنین عضلات در طول روز در حالت استیبل و استاندارد قرار داشته باشند. یعنی برای کاهش درد کمر، همراه با ماساژ باید به اصلاح سبک زندگی مانند نحوه راه رفتن، خوابیدن، نشستن و ایستادن بپردازید.

کمربند پلاتینر درمان مدرن انواع کمر درد

کمربند پلاتینر یکی  از بهترین گزینه‌ها برای تسکین درد ناشی از سیاتیک به حساب می‌آید. این کمربند مجهز به پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های درمانی به نام‌های اولتراسوند، اینفرارد و کلاک پالس است و با نام اختصاری UIC شناخته می‌شود. این فناوری با ایجاد گرما در عمق بافت‌های عصبی کمر و اکسیژن‌رسانی زیاد به اندام صدمه دیده، هرگونه درد را در کمر از بین خواهد برد.

تکنولوژی UIC در محصولات دیگری مانند زانوبند زاپیامکس وجود دارد که برای درمان مشکلات زانو نتایج شگفت انگیزی داشته و در حال حاضر یکی از بهترین درمان‌های خانگی زانو درد به حساب می‌اید.

 درمان سیاتیک در خانه با ورزش

ورزش‌هایی مانند شنا، یوگا، پیاده روی و تای چی می‌توانند برای درمان سیاتیک بسیار موثر باشد. همچنین برای درمان سیاتیک با ورزش خانگی برخی از حرکات کششی را نیز می­توان انجام داد. اما به یاد داشته باشید تمامی این حرکات باید طبق نظارت یک فرد متخصص حرکت درمانی یا پزشک فیزیوتراپ انجام شود. همچنین لازم است زمانی که دردتان به خوبی درمان نشده است از انجام ورزش‌های سنگین مانند برداشتن وزنه، اسکات، کشش شدید همسترینگ و شکم خودداری کنید.

چه زمانی باید درمان خانگی سیاتیک پای راست را متوقف کنید؟

فرقی نمی‌کند که از کدام ‌یک از روش‌های درمان سیاتیک یا درمان دیسک کمر در منزل استفاده می‌کنید، در هر صورت باید به علائم و نشانه‌های بیماری خود دقت کنید. اگر با انجام آن‌ها روند بهبودی شما سرعت گرفت جای خوشحالی دارد. اما با مشاهده تشدید درد و بیماری باید درمان خانگی و انجام هرگونه ورزش برای درمان سیاتیک پای راست را قطع کرده و به سرعت به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

درمان سیاتیک پای چپ و پای راست در طب سنتی با جا انداختن

کایروپراکتیک روش درمانی است که برای بهبود درد و التهاب سیاتیک می‌تواند مفید باشد. مهم است که جا انداختن توسط کایروپراکتوری با تجربه و مجوز صحیح انجام شود.

برخی در اینکه کایروپراکتیک تاثیر دارد یا خیر شک دارند و سوال‌هایی را می‌پرسند، اما این روش واقعا مفید است؟ تحقیقات نشان داده 60 درصد از بیمارانی که تاثیر کمی از داروهای کنترل درد دریافت می‌کردند با کایروپراکتیک توانسته‌اند التیام پیدا کنند. دست کاری ستون فقرات توسط متخصص کمک می‌کند درد کاهش بیابد و التهاب کم شود. همچنین انعطاف‌پذیری طبیعی به منطقه درد باز می‌گردد و درد خاموش می‌شود.

درمان زود سیاتیک پای راست با طب سنتی امکان‌پذیر است؟

درمان گیاهی سیاتیک پای چپ و راست نیز یکی از پیشنهاداتی است که بیماران با آن برخورد می‌کنند. درمان گیاهی اعصاب سیاتیک بیشتر شامل استفاده از ضمادهایی مانند پوست سبز رنگ گردو، برگ کلم، جوانه‌های درخت شالک برای کاهش درد و ماساژ با روغن‌های گرم است. در هر صورت برای شروع هر کدام از روش‌‌های درمان خانگی سیاتیک طب سنتی باید با پزشکان متخصص در این زمینه مشورت کنید.

 درمان سیاتیک با طب سوزنی

 بدن انسان دارای یک انرژی خاص (چی) است، که در سراسر بدن در مدارهای خاصی جریان دارد. هنگامی که نیروی چی مسدود شود، فرد به بیماری‌های فیزیکی مبتلا می‌گردد. طب سوزنی با زدن سوزن به نقاط خاصی از بدن انرژی مسدود شده چی را به جریان می‌اندازد.

در واقع درمانگر با شناسایی مسیر انسداد انرژی و با استفاده از سوزن‌های استریل و کوچکی را وارد نقاط هدف می‌کند. سپس مواد مغذی به طور مساوی در اختیار بدن قرار گرفته و انرژی آزادانه در مسیر بدن جریان می‌یابد. این روش درمان مناسبی برای مشکل سیاتیک است.

درمان سیاتیک به روش غیر جراحی و روش جراحی

درمان‌ سیاتیک به روش غیرجراحی معمولاً شامل ترکیبی از فیزیوتراپی، داروها، تزریق‌های درمانی و درمان‌های جایگزین است. سیاتیک معمولا با ۴ تا ۶ هفته درمان غیرجراحی بهتر می‌شود.

معرفی بهترین قرص برای درمان سیاتیک و تسکین درد

مسکن برای درمان سیاتیک

بهترین قرص برای درمان سیاتیک شامل سه نوع قرص است یکی قرص‌های ضد التهاب دوم قرص‌های شل کننده عضلانی و سوم قرص‌های که انتقال درد را کمتر می‌کند. بهترین قرص ضد التهاب که در ایران موجود است قرص مسکن نامیده می‌شود که شامل دیکلوفناک یا ملوکسیکام، بروفن است‌. این داروها باعث کم شدن تورم اطراف ریشه عصبی می‌شوند در نتیجه جا برای ریشه عصبی زیادتر می‌شود و فشار روی آن کمتر می‌شود و درد بیمار بهتر می‌شود.

بهترین دارو برای درمان سیاتیک با داروهای ضدافسردگی

داروهای ضدافسردگی برای کاهش دردهای عصبی مفید هستند. گاهی پزشکان به این نتیجه می‌رسند که برای کنترل درد سیاتیک به تجویز داروهای ضدافسردگی نیاز است. بر همین اساس این داروها را با دوز کمتری برای بیماران تجویز می‌کنند. داروهایی مثل آمی تریپتیلین و نورتریپتیلین در این دسته قرار می‌گیرند.

مصرف داروهای کاهش دهنده انتقال درد به مغز برای درمان سیاتیک

برخی داروها مثل پرگابالین و گاباپنتین روند انتقال درد به مغز بیمار را کند می‌کنند. همین باعث می‌شوند سیگنال‌ها درد در اعصاب کاهش پیدا کند و درد بیمار کنترل شود. توجه داشته باشید که داروهایی مانند پره گابالین باید توسط پزشک تجویز و مصرف شوند.

معرفی چند آمپول برای درمان سیاتیک و بهبود درد و علائم بیمار

داروهایی به شکل آمپول تهیه شده است که از طریق عضلانی یا وریدی می‌توانند وارد بدن شود و اثر آنها بیشتر از داروهای خوراکی یا شیاف است. زیرا داروهایی که می‌خوریم یا از طریق شیاف وارد بدن می‌شوند و در واقع از طریق دستگاه گوارش وارد بدن شده و در نتیجه قبل از ورود به جریان خون به داخل کبد می‌روند و کبد به مقدار معینی دارو اجازه می‌دهد که وارد جریان خون شده و به محل ضایعه دیده برسد و آنجا را آرام کند. بنابراین آمپول‌ها حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.

تزریق استروئید برای درمان سیاتیک

در برخی موارد، ممکن است پزشک تزریق یک داروی کورتیکواسترویید را به ناحیه اطراف ریشه عصبی درگیر تجویز کند. کورتیکواستروئیدها با فرونشاندن التهاب در اطراف عصب آسیب دیده به کاهش درد کمک می‌کنند. معمولا اثرات دارو طی چند ماه از بین می‌روند. تعداد دفعات تزریق استرویید محدود است زیرا در صورت انجام مکرر تزریقات، خطر اثرات جانبی افزایش می‌یابد.

جراحی؛ آخرین راه حل برای رفع آسیب سیاتیک

معمولا این گزینه برای زمانی نگه داشته می‌شود که عصب فشرده شده منجر به ضعف قابل توجه، از دست دادن کنترل روده یا مثانه می‌شود. یا زمانی که دردی وجود دارد که بدتر شده یا با درمان‌های فیزیوتراپی ودرمان دارویی بهبود نمی‌یابد.    

این جراحی هم می‌تواند به صورت باز انجام گیرد، که در این روش جراح یک برش بزرگ در بدن ایجاد می‌کند تا بتواند به محل آسیب دیده دسترسی پیدا کند و یا با استفاده از تکنیک‌های آندوسکوپی روشی را اتخاذ می‌کنند که کمترین تهاجم به بدن را داشته باشد (شامل کوچکترین برش‌ها می‌شود). با اینکه امکان موفقیت در هر دو روش یکسان است، روش آندوسکوپی با کمترین جراحت همراه است و مدت ریکاوری بیمار نیز کوتاه است.

پیشگیری از ابتلا به سیاتیک راحت تر از درمان سیاتیک است

در پایان باید گفت که هیچ راهی بهتر از پیشگیری نیست. خودداری از حرکاتی که موجب دردهای شدید کمر می‌شود بهترین رویکرد برای جلوگیری از گرفتار شدن به درد سیاتیک است.

۱. در وزن مناسب باقی بمانید.

۲.هر روز و به طور منظم تمرین کنید.

۳. با پاهای خود وزنه‌ها را بلند کنید و نه به وسیله کمر خود.

۴. مطمئن شوید که موقعیت نشستن شما در هنگام کار، موجب درد‌های مزمن نمی‌شود.

۵. مصرف غذاهای سرخ‌شده، گوشت قرمز، لبنیات پرچرب و غذاهای فراوری شده مثل کنسروها را تا حد امکان کاهش دهید.

سخن پایانی درباره درمان سیاتیک

بهترین راه برای درمان سیاتیک تشخیص علت عارضه است. در این مقاله در مورد عوامل بروز مشکل سیاتیک توضیح دادیم و داروهای درمان سیاتیک را نیز دسته‌بندی کردیم. برای درمان این درد بهتر است قبل از هر چیز توصیه‌هایی که برای پیشگیری پیشنهاد کردیم را جدی بگیرید. گاهی درد سیاتیک با داروهای مسکن قابل درمان است و گاهی هم پزشکان از آخرین درمان سیاتیک یا عمل جراحی استفاده می‌کنند.

سوالات متداول در زمینه درمان سیاتیک

آیا راه رفتن و پیاده روی برای درمان سیاتیک مناسب است؟

پیاده روی یک روش موثر برای کاهش درد سیاتیک است. زیرا پیاده روی منظم باعث آزاد شدن اندورفین‌های ضد درد می‌شود و التهاب را کاهش می‌دهد.

آیا سیاتیک در هر دو پا رخ می‌دهد؟

سیاتیک معمولاً فقط یک پا را در یک زمان درگیر می‌کند. با این حال، ممکن است درد سیاتیک در هر دو پا هم رخ دهد. دلیل این اتفاق، این است که عصب در امتداد ستون فقرات در کجا فشرده می‌شود.

درمان سیاتیک برای همیشه امکانپدیر است؟

بله در صورتی که بعد از بهبودی توسط داروها و انواع روش‌های درمان مراقبت‌های لازم انجام گیرد سیاتیک تا حد زیادی درمان می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *