زانو درد

قرص غضروف ساز زانو/ زانو را از نو بسازیم

قرص غضروف ساز زانو | مدی‌بازار

قرص غضروف ساز زانو از جمله مکمل‌هایی است که برای کاهش درد و التهاب مفاصل تجویز می‌شود. مشکلات زانو امروزه یکی از بیماری‌های رایج در جامعه محسوب می‌شود که قرص غضروف ساز یکی از راهکاری درمان آن محسوب می‌شود. انواع قرص غضروف ساز خارجی و ایرانی در بازار وجود دارد. لازم است در ارتباط با درمان زانو اطلاعاتی درباره این مکمل‌ها که شامل بهترین قرص غضروف ساز آمریکایی و قویترین قرص غضروف ساز طبیعی و گیاهی هستند، داشته باشیم. به همین دلیل برآن شدیم تا در این مقاله از تجهیزات پزشکی مدی بازار به معرفی قرص غضروف ساز زانو بپردازیم، با ما همراه باشید.

آشنایی با قرص غضروف ساز و کاربرد آن

غضروف‌‌ها یا کارتیلاژ (Cartilage) یکی از مهم‌ترین اجزای مفاصل هستند. در واقع غضروف یک ساختمان قابل ارتجاع است که عمدتا در انتهای استخوان‌ها، جایی که مفاصل قرار دارند وجود دارد و وظیفه آن تسهیل حرکت مفصل‌ها است، که در صورت تجزیه و تخریب آسیب‌های جدی مثل آرتروز  را در پی دارند. از این رو، قوی و سالم نگه داشتـن غضروف نقشی اساسی در حفظ سلامت مفاصل دارند. حال سوال اینجاست که چگونه می‌توانیم به آن دست یابیم؟! علاوه بر رعایت نکات تغذیه‌ای و تامین ویتامین‌های مورد نیاز برای سلامت مفاصل، مصرف قرص‌های غضروف ساز نیز به‌ شدت تاثیرگذار است.  قرص غضروف ساز زانو در واقع یک مکمل غذایی طبیعی موثر در تسکین درد و حمایت از سلامت مفاصل است. این مکمل تقویتی به محافظت از غضروف و بازیابی دامنه حرکتی نیز کمک می‌کند. مصرف این قرص به ترمیم مفاصل و رفع مشکلاتی از قبیل زیر کمک می‌کند:

 • درد مفاصل
 • بیماری آرتروز
 • بیماری رماتیسم
 • بیماری دیسک کمر
 • بیماری آرتریت روماتوئید
 • ضایعه ترک خوردگی زانو

همچنین قرص غضروف ساز در تولید و ترمیم غضروف مفصلی نقش دارد و به ترمیم هر چه سریع تر غضروف‌های آسیب دیده کمک می‌کند. در این میان برخی ترجیح می‌دهند برای کاهش درد و ترمیم غضروف از راه هایی مانند خرید زانوبند زاپیامکس آلمانی استفاده کنند که درمانی محبوب و موثر به شمار می‌رود.

ترکیبات قرص‌ غضروف ساز زانو

قرص غضروف ساز زانو تصویر قرص‌های متنوع| مدی‌بازار

مواد مختلفی در فرایند ترمیم و بازسازی غضروف‌ها می‌توانند موثر شناخته شوند. اسید آمینه لیزین، گلوکزامین، کندرویتین و متیل سولفونیل متان از ترکیبات قرص‌های غضروف ساز هستند.

اسید آمینه لیزین در ترکیب قرص غضروف ساز زانو:

یکی از اسیدآمینه‌هایی که در غضروف سازی سریع موثر است اسیدآمینه‌ لیزین است. بدن ما به ازای هر کیلوگرم وزن روزانه به ۱۲ میلی‌گرم اسید آمینه لیزین نیاز دارد و این مقدار باید از طریق تغذیه جبران شود. از جمله مواد غذایی حاوی لیزین می‌توان به حبوبات، تخم مرغ،  روغن ماهی، گوشت قرمز، سویا، مخمر آب جو و میوه خشک و ژلاتین اشاره کرد. اکثر قرص‌های غضروف ساز حاوی این ماده برای ترمیم مفصل بیماران هستند.

گلوکزامین یکی دیگر از ترکیبات قرص غضروف ساز زانو:

در مورد گلوکزامین باید گفت که این ماده برای ترمیم غضروف و کاهش درد حاصل از آن کاربرد دارد و همچنین در تولید ماده سینوویال (روان‌کننده مفصل) مؤثر است. کندرویتین نیز موجب تقویت کلاژن سازی و استحکام هرچه بیشتر بافت غضروفی می‌شود. متیل سلوفونیل متان به عنوان یکی از منابع اصلی گوگرد نقش ضد درد و ضد التهاب دارد.

آووکادو و سویا ترکیبات موثر در قویترین غضروف ساز طبیعی:

علاوه بر موارد فوق در قرص‌های غضروف ساز گیاهی از ترکیب عصاره غیر صابونی شده آووکادو و سویا استفاده می‌شود. این ترکیب می‌تواند در کند کردن سیر بیماری ساییدگی زانو و کاهش درد و التهاب ناشی از آن مفید باشد. آووکادو و سویا دارای ویتامین‌های متعدد و ترکیبات ضد التهابی هستند که مصرف خوراکی آن‌ها به طور منظم موجب تخفیف دردهای زانو و مفاصل می‌شود.

ویتامین  C ترکیب کلاژن ساز در قرص  غضروف ساز قوی برای زانو:

ویتامین C نه تنها برای افزایش قدرت دفاعی بدن لازم است بلکه در تولید کلاژن و افزایش میزان اکسیژن خون نیز دخالت دارد. باید بدانید که بدن انسان به روزانه بیش از 75 میلی‌گرم از این ویتامین نیاز دارد تا بخش‌های آسیب‌دیده‌ بدن را ترمیم کند. مواد غذایی حاوی ویتامین C مانند کیوی، پرتقال، توت‌فرنگی، لیموترش و غیره هستند.        در ادامه مقاله لیستی از قرص‌ غضروف ساز زانو خارجی و غصروف ساز قوی برای زانو آمده است.

معرفی انواع قرص غضروف ساز زانو خارجی و ایرانی

قرص غضروف ساز زانو تصویر کپسول گیاهی | مدی‌بازار

قرص غضروف ساز زانو باید غیر از ترکیباتی که در بالا اشاره کردیم حاوی ترکیبات دیگری از جمله کلسیم، ویتامین D  و کلاژن داشته باشد. این مواد در سلامت مفاصل و غضروف‌ها بسیار تاثیرگذار هستند و به کاهش دردهای مفصلی کمک می‌کنند. در ادامه بهترین قرص مفصل ساز را به شما معرفی می‌کنیم:

کپسول آوودین (Avodin)؛ بهترین قرص غضروف ساز گیاهی

قرص آوودین یکی از بهترین داروهای گیاهی برای بازسازی مفاصل، تسکین درد ناشی از آرتروز و التهاب مفاصل و بهبود حرکت در آن‌هاست. آوودین حاوی ترکیب عصاره آووکادو و سویا غیر صابونی شده (ASU) است که تحقیقات نشان داده‌اند در درمان و بهبود التهاب مفاصل و تسکین درد آن‌ها موثر واقع می‌شود. همچنین با تحریک ساخت کلاژن و پروتئوگلیکان بازسازی و ترمیم غضروف‌ها را تسریع می‌بخشد.

لازم به ذکر است که محصول آوودین به فرم کپسول تولید شده است، اما با عنوان قرص نیز شناخته می‌شود.

قرص آلفلکسیل آلفا ویتامینز؛ بهترین قرص غضروف ساز آمریکایی

غضروف سازهای آمریکایی بسیار با کیفیت و شناخته شده هستند. قرص آلفلکسیل محصول شرکت آلفا ویتامین آمریکا است که ترکیبات آن شامل گلوکزامین، کندرویتین، کلاژن و MSM می‌شود. همه این مواد نقش مهمی در سلامت مفاصل ایفا می‌کنند و در تسکین دردهای مفصلی و بازسازی و ترمیم ساختمان مفاصل و غضروف‌ها موثر هستند. اگر دردهای مفصلی شما ناشی از کمبود کلسیم باشد، ممکن است پزشک مصرف قرص کلسیم خارجی را به شما پیشنهاد دهد.

تریپل فلکس دابل استرنگث نیچرمید؛ بهترین قرص غضروف ساز زانو خارجی

یکی از مکمل‌های خارجی که به تامین میزان مناسب گلوکزامین و کندروئیتین برای کاهش علامت‌های آرتروز کمک می‌کند، قرص غضروف ساز تریپل فلکس است.  این قرص  همچنین موجب بهبود عملکرد مفاصل شده و از تخریب آنها جلوگیری می‌کند و به بازسازی مفاصل کمک می‌کند. به علاوه انعطاف پذیری غضروف را بالا برده و درد و التهاب تدریجی را کاهش می‌دهد.

میزان دقیق مصرف این دارو باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. اما به‌ طور معمول پزشکان قرص تریپل فلکس را به صورت ۳ بار در روز تجویز خواهند کرد. پس از ۴ تا ۶ هفته تاثیرات مصرف این قرص شروع خواهند شد.

کپسول پیاسیدین؛ قرص غضروف ساز زانو گیاهی

پیاسیدین یک داروی موثر در کاهش دردهای مفصلی، درد آرتروز و رفع التهاب است. کپسول پیاسیدین نیز با استفاده از عصاره سویا و آووکادو تهیه شده و اثرات قابل توجهی در بهبود علائم بیماری‌هایی چون استئوآرتریت و دژنراتیو مفاصل دارد. ترمیم غضروف‌های تخریب شده از ویژگی‌ها و موارد مصرف این قرص غضروف ساز ایرانی است.                 سویا حاوی ترکیبات موثری به نام ایزوفلاون‌ها است که خاصیت ضد التهابی داشته و سبب کاهش درد و التهاب مفاصل می‌شوند. تحقیقات نشان داده است که مصرف روزانه ۳۰۰ الی ۶۰۰ میلی‌گرم از این ترکیب (معادل روزی ۱ الی ۲ قرص پیاسیدین) پس از ۶ ماه اثری مشابه با ۴۰۰ میلی‌گرم کندرویتین (یکی از ترکیبات مؤثر غضروف ساز) دارد و در کاهش درد بسیار مؤثر است.

فست ران؛ قرص ضدالتهاب مفاصل و  غضروف ساز گیاهی

کپسول فست ران حاوی آووکادو و سویا بوده و به کاهش التهاب و درد مفاصل و بازسازی غضروف‌ها به خصوص در افراد مبتلا به استئوآرتریت کمک می‌کند. اسیدهای چرب موجود در عصاره آووکادو و ایزوفلاون موجود در سویا هر دو در تحریک غضروف سازی در بدن و بازسازی آن‌ها نقش دارند. از دیگر ویژگی‌های قرص فست ران می‌توان به بهبود علائم آرتروز و روماتیسم مفصلی و بهبود انعطاف‌پذیری غضروف‌ها اشاره کرد. 

قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی؛ غضروف ساز قوی برای زانو

این قرص از ترکیبات بی‌نظیری برخوردار بوده و باعث بهبود سلامت استخوان و مفاصل می‌شود. همچنین به درمان آرتروز کمک کرده و از ساییدگی مفاصل پیشگیری می‌کند. قرص کارتیژن فورت نیچرز اونلی حاوی گلوکزامین بوده و برای کاهش درد مفاصل انتخاب بسیار مناسبی است.

قویترین غضروف ساز طبیعی

قرص غضروف ساز زانو تصویرمواد ویتامین دار| مدی‌بازار

بهترین راه تقویت و ترمیم غضروف مصرف قویترین غضروف ساز طبیعی است. در صورتی که مواد مغذی مورد نیاز مفصل و استخوان از طریق تغذیه تامین نشود پای قرص غضروف ساز زانو به میان می‌آید. مواد غذایی که جزو قویترین غضروف ساز طبیعی هستند شامل خوراکی‌های زیر است:

 • لبنیات: ماست و کفیر باعث کاهش التهاب مفاصل شده و در حفظ سلامت غضروف‌ها نقش مهمی دارند و غضروف ساز خانگی محسوب می‌شود‌. همچنین به دلیل کلسیم و پروبیوتیک‌های بالا غضروف ساز بوده و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌هایی مثل آرتروز پیشنهاد می‌شوند.
 • برنج قهوه‌ای: یکی از بهترین غضروف ساز‌های طبیعی بوده و سرشار از هیالورونیک اسید است. این ماده طبیعی، روان‌کننده مفاصل بوده و برای محافظت و بازسازی غضروف بسیار مناسب است.
 • آب قلم: به دلیل داشتن کلاژن و پروتئین‌های مناسب به حفظ سلامت مفاصل کمک کرده و یکی از بهترین مواد غذایی غضروف ساز است.
 • ماهی: این ماده غذایی قویترین غضروف ساز طبیعی و در کاهش التهاب مفاصل موثر بوده و سرشار از امگا ۳، ویتامین D و کلسیم است.
 • زردچوبه: غضروف ساز خانگی، حاوی کورکومین بوده و در ترمیم و ساخت غضروف بسیار موثر است.
 • سبزیجات تیره: کاروتنوئید در سبزیجاتی مثل کلم بروکلی، اسفناج و جعفری وجود داشته و می‌تواند در غضروف‌سازی موثر باشد. منیزیم و کلسیم موجود در سبزیجات تیره، خطر تخریب غضروف‌ها را کاهش داده و ویتامین K در حفظ سلامت مفاصل بسیار موثر است.

قرص غضروف ساز را کی بخوریم؟

میزان و نحوه مصرف قرص‌های غضروف ساز بر حسب برند آن‌ها متفاوت است اما به طور معمول باید روزانه یک الی دو قرص مصرف شود. بهتر است این قرص‌ها را همراه با غذا استفاده کنید و حداقل تا یک ماه مصرف را ادامه دهید تا نتیجه آن قابل تشخیص باشد.

عوارض قرص غضروف ساز زانو

در برخی از موارد قرص‌های غضروف ساز ممکن است بالا رفتن قند خون، عوارض گوارشی مانند تهوع و استفراغ شود. یکی از دلایل اصلی چاقی با قرص‌های غضروف ساز، استفاده مکرر دارو با دزهای مختلف است که موجب جذب سریع آب می‌شود. استفاده مکرر آب و جذب سریع آن منجر به چاقی در افرادی می‌شود که قرص‌های غضروف ساز را استفاده می‌کنند. چاقی با مصرف داروهای مورد نظر به آسانی قابل کنترل است و نباید به طور خودسرانه، مصرف را قطع کنید.

چکیده آنچه درباره قرص غضروف ساز زانو نوشته شد

غضروف مفصل زانو، باعث حرکت استخوان‌ها روی هم شده و از سطح صاف و لغزنده‌ای برخوردار است. غضروف مفصل زانو از ساییده شدن استخوان‌ها بر روی یکدیگر جلوگیری کرده و باعث کاهش اصطکاک بین سطوح استخوانی می‌شود. از اینرو پیشگیری از تخریب غضروف امری ضروری در حفظ سلامت بدن است.  به این منظور از قرص غضروف ساز زانو کمک گرفته می‌شود. در ترکیب این قرص‌ها معمولا از کلاژن، گلوکوزآمین، کندروسیت‌ها و پروتئوگلیکان‌ها استفاده می‌شود. البته گاهی از ترکیبات گیاهی مثل روغن ماهی، زردچوبه و عصاره برخی از گیاهان هم برای ساخت آن‌ها کمک می‌گیرند.  قرص‌های آوودین، فست ران و کپسول پیاسیدین که در این مقاله به شما معرفی کردیم، جزو بهترین قرص غضروف ساز گیاهی هستند که حاوی ترکیب عصاره سویا و آووکادو می‌باشند. این ترکیب می‌تواند به کاهش درد و التهاب مفاصل کمک کند. همچنین به معرفی قرص آلفلکسیل و تریپل فلکس به عنوان بهترین قرص غضروف ساز خارجی با ترکیبات مفید برای زانو اشاره کردیم.

پرسش‌های متداول در زمینه قرص غضروف ساز زانو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *