کمر درد

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر؛ از فواید تا عوارض جانبی

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

دیسک کمر، یکی از مشکلات متداول ستون فقرات است که معمولاً با درد متغیر از خفیف تا شدید در نواحی کمری و کانال نخاعی همراه می‌شود. دیسک کمر می‌تواند زندگی روزمره فرد را تحت تأثیر قرار دهد. چرا که حدود 50% از کمر دردها از دیسک کمر ناشی می‌شود. از این رو باید به دنبال درمان‌های مؤثر و کارآمد بود. روش های درمانی متنوعی از قبیل، درمان‌های خانگی، تمرینات ورزشی، دارویی و جراحی وجود دارد.

در این مقاله از مدی بازار به بررسی قرص تیزانیدین برای دیسک کمر، نکات ایمنی و تداخل دارویی این دارو می‌پردازیم. این دارو یک قرص ضدالتهاب غیر استروئیدی است که به دلیل اثرات ضد دردی و ضد التهابی خود، به عنوان یک ابزار مؤثر در کنترل دردهای مرتبط با دیسک کمر مطرح شده است.

معرفی قرص تیزانیدین (Tizanidine)

تیزانیدین یک داروی مسکن از گروه دسته‌بندی‌شده‌ای به نام داروهای تری‌سیکلیک است. این دارو به عنوان یک مهارکننده بازجذب سروتونین و نورواپینفرین در مغز عمل می‌کند. در برخی موارد، تیزانیدین به عنوان مسکن درد نیز استفاده می‌شود، به خصوص در درمان دردهای مرتبط با دیسک کمر.

همچنین تیزانیدین یک شل کننده عضلانی سریع الاثر است که پزشکان معمولاً برای کمک به مدیریت اسپاسم عضلانی تجویز می‌کنند. این کار با مهار نورون‌های حرکتی در مغز، که سلول‌های عصبی هستند که برای انقباض به ماهیچه‌ها پیام می‌فرستند، عمل می‌کند. اگرچه این دارو هیچ اثر مستقیمی بر عضلات ندارد، اما مهار نورون‌های حرکتی آن به طور غیرمستقیم باعث شل شدن عضلات می‌شود.

تیزانیدین تنها به صورت قرص و کپسول تولید می‌شود. که شکل قرص آن به صورت قرص های دو و چهار میلی گرمی است. همچنین کپسول تیزانیدین به شکل دو، چهار و شش میلی گرم تولید می‌شود. که تجویز قرص یا کپسول آن با در نظر گرفتن شرایط بیمار اعم از شدت درد، جنسیت و سن بیمار توسط دکتر تعیین می‌شود.

بیشتر بخوانید: خرید زانوبند زاپیامکس اصل آلمان

چگونگی عملکرد قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

درمان دیسک کمر با تیزانیدین

استفاده از قرص تیزانیدین برای دیسک کمر توسط پزشکان توصیه می‌شود. معمولا تیزانیدین برای درمان کمر دردهای حاد تا مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته به خاظر داشته باشید که این قرص نوعی مسکن و شل کننده عضلات با اثر کوتاه مدت است و طول اثر گذاری کوتاهی دارد. معمولا تیزانیدین تاثیراتی مانند، کاهش التهاب، بلاک عصبی گیرنده، حتی بهبود خواب و افسردگی نیز دارد.

 • کاهش التهاب تنها یکی از اثرات اصلی تیزانیدین است. در کنار تسکین درد این دارو یک شل کننده عضلانی عالی است که می‌تواند برای اسپاسم شدید عضلانی مصرف شود.
 • جالب است بداند تیزانیدین یک داروی ضد افسردگی نیز محسوب می‌شود. چرا که می‌تواند موجب تحریک برخی از نورون‌ها و اعصاب مربوط به احساسات را تا حد زیادی غیرفعال کرده و به بهبود سلامت روحی فرد نیز کمک شایانی می‌کند.
 • تیزانیدین معمولاً بهبود کیفیت خواب را نیز تسهیل می‌کند که این امر در ریکاوری و استراحت کافی بدن جهت درمان دیسک کمر موثر است.

همانطور که همه ما می‌دانیم، هر دارو و روشی می‌تواند جهت درمان یک یا چند بیماری خاص تجویز و مصرف شود. از این رو به بیماری و عارضه‌های که توسط قرص تیزانیدین قابل درمان اند را در لیست زیر برای شما نگارش کرده ایم. بیماری های قابل بهبود به وسیله تیزانیدین عبارت اند از:

 • اسپاسم عضلانی
 • اسکلروز
 • سکته
 • آسیب نخاعی و مغزی
 • آسیب‌های اسکلتی عضلانی
 • آرتریت
 • بیماری های کلیوی

راهنمای مصرف قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

نحوه استفاده از قرص تیزانیدین برای دیسک کمر توسط پزشک تجویز کننده دارو برای شما تعیین می‌شود. اما به طور معمول  دستورات شرکت سازنده این دارو یا هر داروی دیگری بر روی بسته بندی دارو نوشته می‌شود. البته دستور مصرف نیز دوباره باید طبق وضعیت شما تنظیم شود. اما به خاطر داشته باشید که مصرف روزانه بیش از 36 میلی گرم از این دارو اصلا توصیه نمی‌شود.

به دلیل کوتاه بودن مدت اثر، افراد باید تیزانیدین را هر 6 الی 8 ساعت مصرف کنند. اگر به طور تصادفی نوبت مصرف قرص را فراموش کردید، در نوبت بعدی مصرف دارو از خوردن دو عدد تیزانیدین پرهیز کنید چرا که می‌توانند عوارض جانبی خود را نمایان کند.

تأثیر غذا بر روی تیزانیدین پیچیده است و بسته به اینکه فرد قرص یا کپسول مصرف می کند، می تواند متفاوت باشد. غذا می تواند برخی از جنبه های جذب را برای قرص ها افزایش دهد. به همین دلیل، ممکن است منجر به عوارض جانبی یا اثرات سریعتر یا دیرتر داروها شود.

حتما به نکاتی جهت قطع کردن مصرف تیزانیدین توجه کنید. اما چرا؟ اگر فردی مصرف تیزانیدین را قطع کند، باید این کار را به آرامی انجام دهد، به خصوص اگر دوزهای بالایی از این دارو را مصرف می کند. کاهش تدریجی دوز دارو می‌تواند به کاهش خطر ترک یا سایر عوارض جانبی مانند فشار خون بالا یا ضربان قلب بالا کمک کند.

عوارض ناشی از مصرف بی رویه قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

معمولا تمامی دارو ها در بخش توضیحات خود، قسمتی به نام عوارض جانبی دارند که توضیح دهنده این است که شما پس از مصرف این دارو ممکن است دچار علائم خاصی شوید. عوارض جانبی هر دارو یا قرصی می‌تواند بسته به نحوه و مقدار مصرف متفاوت باشد.

بسیاری از عوارض ها رایج هستند که ساده ترین نوع آن خواب آلودگی است. اما تعدادی عوارض وجود دارد که ممکن است بیمار را در معرض خطر قرار دهد. از این رو همیشه توصیه می‌شود پیش از مصرف هر دارویی با پزشک متخصص مشورت کنید.

عوارض شایع قرص تیزانیدین:

 1. سرگیجه
 2. خشکی دهان و گلو درد
 3. یبوست و استفراغ
 4. خواب آلودگی و خستگی
 5. ضعف و کمبود انرژی
 6. اختلالات گفتاری
 7. تاری دید
 8. عصبی بودن
 9. عفونت مجاری ادراری و تکرر ادرار
 10. آبریزش بینی

به خاطر داشته باشید که عوارض قرص تیزانیدین برای دیسک کمر شایع بوده و ممکن است در طی گذشت چند ساعت از بین می‌روند. در صورتی که این عوارض ادامه دار بودند، پیشنهاد می‌شود به پزشک خود مراجعه کنید.

عوارض جانبی تیزانیدین که می‌توان خطر آفرین باشند!

عوارض جانبی قرص تیزانیدین برای دیسک کمر

همه قرص‌ها همواره دارای عوارض جانبی هستند. در صورتی که مصرف دارو‌ها بیش از حد مجاز باشد، می‌تواند به آسیب‌های جدی و حتی مرگ منجر شود. در ادامه با چند مورد از عوارض جدی تیزانیدین می‌پردازیم. عوارض جانبی جدی عبارت اند از :

 • توهم: ممکن است پس از مصرف بیش از حد تیزانیدین دچار دیدن، شنیدن، چشیدن، بوییدن یا احساس کردن چیزی که وجود ندارد.
 • فشار خون بسیار پایین: باید مراقب علائم و نشانه های این بیماری مانند سبکی سر، سرگیجه، ضربان قلب آهسته و غش بود. ممکن است در اثر مصرف بی‌رویه این دارو دچار فشار خون کم شوید.
 • آسیب کبدی: مصرف تیزانیدین افزایش آنزیم های کبدی را تا بیش از سه برابر حد طبیعی به همراه دارد. در بیشتر موارد، با قطع دارو، آنزیم ها به حالت عادی باز می گردند. علائم آسیب کبد می‌تواند شامل کبودی یا زرد شدن پوست و سفیدی چشم شود

تداخل دارویی قرص تیزانیدین برای دیسک کمر با سایر داروها

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر می تواند با سایر دارو و مکمل‌ها که ممکن است تداخل داشته باشد. کلمه تداخل بدین معناست که دارویی دیگر عملکرد دارویی که مصرف کرده اید را مختل کند. این امر می‌تواند مضر باشد یا از عملکرد مفید تیزانیدین جلوگیری کند.

حتماً در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید. حتما پیش از مصرف قرص تیزانیدین برای دیسک کمدر کنار دیگر داروها به پزشک خود اطلاع دهید تا با مشورت پزشک از تداخل تیزانیدین با دیگر دارو‌ها جلوگیری شود. چرا که ممکن است تداخل این دارو‌ها اثرات خطرناکی بر بدن شما داشته باشد. نمونه هایی از داروهایی که می توانند با تیزانیدین تداخل ایجاد کنند در زیر فهرست شده اند که عبارت اند از:

 • متیل دوپا
 • زیلوتن
 • آمیودارون
 • فاموتیدین
 • تیکلوپیدین
 • دیازپام
 • مورفین و متادون

استفاده از این داروها همراه با تیزانیدین ممکن است باعث فشار خون بسیار پایین همچنین خواب آلودگی یا کاهش کنترل عضلات شود. با این حال، از آنجایی که داروها در هر فرد به طور متفاوتی تداخل دارند همیشه با پزشک خود در مورد تداخلات احتمالی با همه داروهای تجویزی مشورت کنید.

آیا قرص تیزانیدین برای دیسک کمر گزینه‌ایی مناسب است؟

قرص تیزانیدین برای دیسک کمر بسیار موثر عمل می‌کند. این دارو توسط پزشک به شکل قرص و کپسول برای شما تجویز می‌شود. اما باید با دقت تجویز شود و تحت نظر پزشک مصرف شود. چرا که اثرات جانبی و تداخلات آن با دیگر داروها نیز باید در نظر گرفته شوند. قبل از شروع هر درمانی با تیزانیدین، مشورت با پزشک بهترین راهکار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *